Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Symbolika włosów. Co mówi o tobie twoja fryzura?

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jaką symbolikę mają włosy – kryteria wyboru fryzur są inne. Warto jednak sprawdzić, co mówi o nas kolor, długość i sposób upięcia włosów.

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że włosy są bardzo ważnym elementem naszego wizerunku. To nie tylko barometr naszego zdrowia (jeśli są osłabione, może to oznaczać chorobę), ale również piękna ozdoba.

Z włosami wiąże się też pewnego rodzaju symbolika. Czy wiesz, co twoje włosy mówią o twojej osobowości? Sprawdź, jaka jest symbolika włosów. Niektóre z ciekawostek mogą cię zaskoczyć!

Znaczenie włosów w historii

Od dawien dawna interesowano się włosami.

Już w starożytności ozdabiano je i farbowano za pomocą naturalnych metod, żeby nadać im upragniony wygląd i podkreślić swoją osobowość. W wielu kulturach obcinano długie włosy na znak żałoby po bliskiej osobie. Podobne znaczenie miało obcinanie warkocza dziewczynie wychodzącej za mąż i przykrywanie jej włosów czepcem – miało to symbolizować odcięcie się od beztroskiej przeszłości i wejście w dorosłość.

Symbolika włosów oczywiście zmieniała się na przestrzeni wieków, ale niezależnie od czasów fryzura zawsze miała znaczenie. W średniowieczu wierzono, że we włosach mógł mieszkać diabeł, dlatego kobiety musiały ukrywać je pod wymyślnymi nakryciami głowy. Natomiast w latach 60. XX wieku długie włosy symbolizowały wolność intelektualną i były symbolem wyzwolenia kobiet.

Symbolika włosów u kobiet

Co mówi o tobie fryzura? Kobiety często nie są świadome tego, jaki przekaz niesie ze sobą określona długość włosów.

 • Długie włosy podkreślają kobiecość, wdzięk i wrażliwość, choć w przypadku kobiet o dziewczęcych rysach twarzy mogą oznaczać także niewinność. Symbolika długich włosów może zmieniać się w zależności od tego, z jakim ubiorem je połączymy.
 • Średniej długości włosy to znak odcięcia się od przeszłości, symbolizują działanie tu i teraz, zdecydowanie, dynamizm i doświadczenie. Właśnie dlatego włosy do ramion noszą głównie kobiety interesu, niezależne, świadome siebie i swoich życiowych celów.
 • Krótkie włosy najczęściej noszą kobiety mocno doświadczone przez życie, które mają za sobą trudne momenty i nie są pewne swojej kobiecości. Z wierzchu krótka fryzura ma pokazywać odwagę i mocny charakter, ale faktycznie symbolizuje kruchość.

Symbolika włosów u mężczyzn

Co określona długość włosów oznacza u mężczyzn? Oni również mogą nieświadomie przekazywać fryzurą pewną symbolikę.

 • Długie włosy to symbol wolności, niezależności i nieszablonowego podejścia do życia. Taka fryzura jest charakterystyczna dla artystów i buntowników, także przeciwko wzorcom rodzinnym.
 • Krótkie włosy są natomiast standardem wśród mężczyzn, którzy podkreślają w ten sposób swoją męskość, potrzebę rywalizacji, dynamizm. Czasami symbolizują także agresję albo zranione uczucia.

Co mogą symbolizować włosy?

Oprócz symboliki związanej z długością włosów u określonej płci wiele możemy też odczytać z tego, jakie fryzury nosimy.

 • Obcięcie włosów oznacza silną potrzebę odmiany, odcięcia się od przeszłości, żałoby lub pokazania swojej bezbronności.
 • Spinanie włosów symbolizuje natomiast zniewolenie, próbę kontroli lub wprowadzenia wewnętrznego porządku, ale czasami (zwłaszcza u kobiet spinających włosy w kitkę) także tęsknotę za dzieciństwem.
 • Odsłonięcie czoła to bardzo często nieświadoma próba zwrócenia uwagi na swoją wartość intelektualną.
 • Fryzura z grzywką może za to symbolizować coś odwrotnego, czyli brak pewności intelektualnej albo próbę powrotu do dzieciństwa.
 • Uniesienie włosów to oznaka oryginalności, odwagi i pewności siebie, która czasami przybiera formę wywyższania się.
 • Niesforne włosy są charakterystyczne dla osób nieuporządkowanych, o artystycznej duszy, trochę szalonych, ponieważ symbolizują nieszablonowość myślenia i niechętne poddawanie się kontroli.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *