Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Ranking odżywek do rzęs

Ekspresowe działanie, naturalny skład, łatwy sposób aplikacji – to najważniejsze aspekty, które decydują o wyborze produktu do pielęgnacji rzęs. Pozostaje jedno pytanie: czy istnieje naprawdę skuteczna odżywka do rzęs? Co wpływa na jakość efektów?

Zanim kupisz swoje pierwsze wzmacniające serum do rzęs, dowiedz się więcej o działaniu tego typu kosmetyków. Nie zawsze najtańsza odżywka do rzęs albo ta, której producent obiecuje kilkunastokrotny wzrost rzęs w ciągu tygodnia, to najlepsze rozwiązanie. W gąszczu setek dostępnych obecnie na rynku odżywek trzeba wybrać taką, która realnie może poprawić wygląd naszych rzęs na długo i w naturalny sposób.

Cała pielęgnacja sprowadza się do tego, że musimy znaleźć produkt, który dopasuje się do budowy rzęs, trójfazowości cyklu włosowego oraz ich indywidualnego rytmu wzrostu. Podpowiadamy, które produkty spełniają wszystkie warunki prawidłowego wsparcia wzrostu rzęs.

RZĘSY NA DOPINGU

Jak działa serum do rzęs?

Odżywki do rzęs to produkty, które przede wszystkim wzmacniają, odżywiają i zapobiegają nadmiernej utracie nawilżenia przez rzęsy. Jako że odżywki działają wyłącznie na włosy pozostające w aktywnej fazie wzrostu, niebezpośrednim efektem ich działania jest przyspieszenie naturalnego wzrostu rzęs oraz zahamowanie ich nadmiernego wypadania. Działa to na prostej zasadzie – składniki dostarczane do cebulek rzęs sprawiają, że są one lepiej odżywione, mocniej zakorzeniają się w skórze oraz nie tracą energii na regenerację, pożytkując ją natomiast na szybsze podziały komórkowe i zauważalny wzrost.

Zróżnicowana efektywność – dlaczego?

Często pojawiające się pytanie dotyczy tego, czemu serum do rzęs nie działa u każdego tak samo. Pojawiają się rozbieżności np. w kwestii tego, jak duży przyrost rzęs na długości zauważamy po zakończeniu kuracji albo jak szybko pojawiają się widoczne rezultaty. Związane jest to z dwiema kwestiami. (1) Każdy ma zupełnie inną podatność na składniki aktywne serum, dlatego intensywność działa kosmetyku jest inna. (2) Wiele zależy od kondycji rzęs w trakcie rozpoczęcia kuracji, bo kiedy odżywka do rzęs dostarczy im substancji odżywczych, może się okazać, że zostaną one spożytkowane najpierw na zregenerowanie, a dopiero potem na stymulację wzrostu.

Czemu odżywkę do rzęs należy stosować stale?

Trzeba wiedzieć, że jeśli już zdecydujemy się na używanie odżywki do rzęs, musimy korzystać z niej cały czas. Kosmetyk działa tylko na istniejące już rzęsy, przyspiesza ich wzrost i wzmacnia. Niestety długie i grube włoski po pewnym czasie wypadają zgodnie ze swoim naturalnym cyklem. Właśnie dlatego po zakończeniu kuracji, na ich miejsce ponownie wyrastają krótkie i cienkie rzęsy. Jeśli zależy nam na stale podkreślonej linii rzęs, musimy stosować serum do rzęs regularnie, bez większych niż 2-4 tygodnie przerw.

NAJLEPSZE ODŻYWKI DO RZĘS

Łączą w sobie nie tylko skuteczne składniki odżywcze i wzmacniające, ale również substancje stymulujące wzrost. Są polecane przez konsumentów z całego świata i zdobywają najlepsze oceny pod względem działania/jakości/ceny itp. Przekonaj się, która odżywka do rzęs jest najlepsza i ma najlepszą kompozycję składników, które pokochają każde rzęsy.

Gęste, długie rzęsy to marzenie wielu kobiet. Niestety matka natura większości z nas nie obdarzyła ich zjawiskowym wachlarzem. Jeżeli Twoje są cienkie, a w dodatku wypadają, możesz je wzmocnić za pomocą odżywki do rzęs. Wystarczy dobrać odpowiedni kosmetyk do Twoich potrzeb.  Jak wybrać odżywkę do rzęs? Nie wiesz, jak to zrobić? Chcąc ułatwić Ci te trudne wybory, […]

Chcesz zadbać o brwi bez pomocy kosmetyczki, ale zupełnie nie wiesz, jak to zrobić? Przede wszystkim warto sprawić sobie odpowiednią odżywkę do brwi, która pomoże odpowiednio nawilżyć włoski i pozbyć się problemu ich wypadania. Dzięki naszemu rankingowi najlepszych odżywek do brwi na pewno znajdziesz produkt, który pomoże Ci szybko osiągnąć zamierzony cel! Pielęgnacja brwi jest […]

Bezkonkurencyjna odżywka do rzęs Nanolash znacząco wysuwa się na prowadzenie wśród polecanych przez kobiety produktów. Przyspiesza wzrost rzęs w naturalny sposób już w pierwszych tygodniach aplikacji, a efekty utrzymują się najdłużej.

Kolejna propozycja, która pojawia się na liście popularniejszych wśród kobiet odżywek to Revitalash. Odżywia i wzmacnia rzęsy od nasady, widocznie poprawiając ich ogólną kondycję. Prezentuje się ładnie, jest jednak jednym z najdroższych serum stymulujących wzrost rzęs.

Chętnie wybierana przez kobiety odżywka do rzęs Quickmax to produkt, który skupia się na działaniu wzmacniającym. Dodaje rzęsom elastyczności i gładkości w tydzień, co ułatwia późniejszy makijaż.

Kolejna z propozycji wybierana najczęściej przez osoby, którym zależy na naturalnym wzmocnieniu rzęs i zapewnieniu im wzrostu to odżywka do rzęs Realash.

Oryginalna odżywka do rzęs FEG doczekała się wielu podróbek, co świadczy o jej popularności. Rozpoznać można ją po specjalnym druku 3D i hologramie. To jedno ze skuteczniejszych serum wzmacniających i zagęszczających rzęsy o naturalnym działaniu.

Odżywka do rzęs M2 Lashes to połączenie eleganckiego czarnego flakonika ze zwariowanym kolorystycznie opakowaniem zewnętrznym. Produkt wspomaga wzrost rzęs i ogranicza ich nadmierne wypadanie w około 2 miesiące.

Profesjonalne serum stymulujące wzrost rzęs z aktywnym składnikiem wzmacniającym to odżywka do rzęs Beautylash, która zajmuje jedno z dalszych miejsc w rankingu.

Xlash to standardowa odżywka do rzęs, której zadaniem jest wsparcie i przyspieszenie wzrostu rzęs w kilkutygodniowym okresie jej stosowania. Jej formuła opiera się na naturalnych składnikach odżywczych, które codziennie dbają o cebulki rzęs.

ANATOMIA RZĘS – TO TRZEBA WIEDZIEĆ

Rzęsy (łac. Cilia) to drobne włoski szczeciniaste występujące na górnej i dolnej powiece obu oczu, które są charakterystyczne wyłącznie dla ssaków.

Po co są nam rzęsy? Spełniają one przede wszystkim funkcję ochronną, zabezpieczając oczy przed kurzem, zanieczyszczeniami i ciałami obcymi. Gdyby nie rzęsy, z pewnością dużo częściej mielibyśmy problem ze wpadającymi do oczu muszkami. Oczywiście poza ochroną rzęsy spełniają także inne zadanie – upiększają i podkreślają spojrzenie.

Rzęsom trzeba zapewnić odpowiednią pielęgnację. Dostarczenie niezbędnych składników odżywczych i odpowiedni poziom nawilżenia to kluczowe punkty w pielęgnacji. Trzeba je wykonać, jeśli zależy nam na wzmocnieniu rzęs i pobudzeniu ich wzrostu. Włoski pozbawione wsparcia będą kruche, łamliwe, podatne na wypadanie, cienkie i krótkie.

Anatomia rzęs zależna jest przede wszystkim od tego, jakie informacje o nich zapisane są w naszych genach. Każdy człowiek ma inną długość i grubość rzęs, a nawet ich skręt oraz kolor. Standardowo rzęsy mają 8-12 mm na górnej, a 6-8 mm na dolnej powiece. Rozbieżna jest też ich ilość, która waha się w granicach 150-250 rzęs na górnej, a 50-150 rzęs na dolnej powiece.

Rzęsy rosną tylko w tzw. anagenie, a cały cykl ich życia trwa 2-4 miesiące. To dużo krócej niż w przypadku włosów, które żyją przez kilka lat. Czym jest anagen? To faza wzrostu rzęs, w której pozostaje nawet ok. 80% wszystkich rzęs. Po jej zakończeniu cebulka rzęsy obumiera (katagen). Martwy włosek pozostaje w mieszku włosowym do momentu, w którym nie zostaje wypchnięty przez wyrastający, nowy włosek (telogen).

Dziennie tracimy nawet 4 rzęsy. To całkowicie normalne, natomiast nadmierna utrata rzęs zaczyna się wówczas, gdy np. w trakcie demakijażu oczu zauważamy zdecydowanie zbyt dużo obumarłych rzęs lub ubytki na linii rzęs są zbyt widoczne.


SKŁADY ODŻYWEK DO RZĘS

Dobra odżywka do rzęs – co powinna zawierać?

Odżywki do rzęs możemy roboczo podzielić na naturalne i mniej naturalne. Działają z różną intensywnością i skutecznością, mimo że sposób użycia, kształt aplikatora i długość kuracji przeważnie są jednakowe. Wszystko zatem zależy od tego, czy dopasujemy do naszych rzęs substancje odżywcze i zagwarantujemy rzęsom właśnie to, czego potrzebują. Sprawdź, co może zawierać dobra odżywka do rzęs.

Substancje stymulujące wzrost w odżywkach

 • Olej rycynowy – najlepszy olejek na porost włosów, który bardzo często dodaje się do serum do rzęs, aby przyspieszyć wzrost włosków w naturalny sposób;
 • Bimatoprost – substancja aktywna, która w odpowiednim stężeniu wpływa na wydłużenie fazy wzrostu rzęs i stymuluje szybszy porost na początku cyklu;
 • Biotyna – znana również jako witamina H, czyli składnik skutecznie stymulujący wzrost włosów (w tym również rzęs) i przyspieszający tempo podziałów komórkowych;
 • Bajkapil – połączenie ekstraktu z tarczycy bajkalskiej z dwoma wyciągami z kiełków soi i pszenicy, które wzmacniają mieszki, powodując tym samym wzrost;
 • Nanopeptydy – nazywane są inteligentnymi molekułami, które wysyłają do komórek odpowiednie sygnały wyzwalające reakcje np. podziały, dzięki który rzęsy rosną szybciej;
 • Aminokwasy – naturalne związki organiczne o właściwościach intensywnie wzmacniających i regenerujący, dzięki którym rzęsy stają się dłuższe i grubsze;
 • Zielona herbata – wpływa zbawiennie na skórę oraz włosy, ponieważ opóźnia procesy starzenia się, a w odżywkach również skutecznie pobudza porost włosów i hamuje ich utratę.

Składniki pielęgnacyjne w odżywkach

 • Kwas hialuronowy – jedna z najpopularniejszych substancji odpowiedzialnych za nawilżenie, którą w serum do rzęs stosuje się, aby nadać im gładkość i miękkość;
 • Pantenol – składnik znany również jako prowitamina B5 o zbawiennych właściwościach, ponieważ uzupełnia ubytki w strukturze rzęs oraz uelastycznia je;
 • Witamina E – związek znany jako „witamina młodości” lub po prostu tokoferol, który działa antyoksydacyjnie i ogranicza przedwczesne starzenie się włosków;
 • Wyciąg z pestek np. dyni/malin – składniki bogate w niezbędne rzęsom cynk i żelazo, a także witaminy z grupy B, które odżywiają i pielęgnują włoski od nasady po końce;
 • Olejki roślinne – o ile olej rycynowy jest idealny na porost, o tyle inne naturalne olejki wykazują dodatkowe właściwości odżywcze, dodają blasku i pielęgnują.

Składniki o działaniu kojącym w odżywkach

 • Ekstrakty z np. świetlika/nagietka/tataraku – wyciągi roślinne działające jak kompres na skórę powiek: przeciwzapalnie, regeneracyjnie i łagodząco;
 • Alantoina – substancja pozyskiwana z korzenia żywokostu lekarskiego, zapobiegająca podrażnieniom i zaczerwienieniom dzięki właściwościom regeneracyjnym;
 • Sok aloesowy – naturalny sok z rośliny o leczniczych właściwościach, który w serum do rzęs spełnia zadanie nawilżającego opatrunku dla wrażliwej skóry powiek.