Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Nakarm włosy pięknem – co jeść, by mieć zdrowe, mocne włosy?

Dieta dla włosów? To nie przesada – każda cześć naszego ciała potrzebuje odpowiednich składników, by być zdrowa, mocna i – w wielu wypadkach – po prostu piękna. Włosy, skóra i paznokcie nie należą w tej kwestii do wyjątków. Jeśli chcesz naprawdę „nakarmić” włosy zdrowiem i pięknem – pielęgnacja od zewnątrz może być niewystarczająca. Bywa, że nie pomogą odzywki ani żadne „podawane zewnętrznie” specyfiki, jeśli nie wspieramy ich odpowiednią dietą. Jaką?

Coraz lepiej, bo bardziej świadomie dbamy o swoje włosy; umiemy dobrać im najlepsze kosmetyki. Z proteinami, gdy mamy zniszczone włosy. Z humektantami, gdy chcemy nawilżyć suche pasma. Z emolientami, gdy potrzebujemy zapewnić im ochronę i i wzmocnić kolor.

Dieta a włosy: jak nasz organizm wykorzystuje witaminy i minerały?

Czy wiesz, ze zmęczony, przepracowany, wyczerpany a nawet chory organizm widać od razu po włosach? Ich wyglądzie, kondycji blasku. Jeśli brakuje im pewnych składników mineralnych, witamin i itp. – przede wszystkim widać to po włosach. Stają się kruche, matowe i łamliwe, a także rozdwajają się i wypadają, ich wzrost może spowolnić lub całkowicie się zatrzymać. Dlatego obserwując swoje włosy możesz wykryć nie tylko to, że potrzebują one odżywienia, ale również zapobiec chorobom wynikającym z osłabienia organizmu (przeziębienie, grypa).

To naprawdę nieskomplikowane: by mieć piękne i zdrowe włosy, trzeba dostarczyć do organizmu minimum niezbędnych składników odżywczych, które je wzmocnią. Innymi słowy – trzeba jeść zdrowe rzeczy, bogate w składniki odżywcze.

Dieta a włosy – co jeść, by mieć zdrowe włosy?

Ogólnie – włosom potrzebne są 4 grupy określonych substancji, by stały się zdrowe i mocne. Sprawdź, co tak bardzo uwielbiają i w jakie produkty są cennym źródłem składników na piękne włosy.

  • Aminokwasy i proteiny (gównie białko) – niezbędne do prawidłowej budowy włosów.
  • Minerały – cynk, krzem, żelazo, magnez i wapń, potrzebne do wzmocnienia.
  • Witaminy – (A, E, C, H oraz szereg z grupy B) regenerują, zapobiegają wypadaniu, regulują wzrost, nadają włosom połysk.

Dieta na piękne włosy – co jeść i gdzie szukać składników odżywczych?

Orzechy – zawierają dużo dobrych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach m.in. A, D i E; dzięki nim włosy są bardziej błyszczące i gęste; jakie orzechy są najlepsze dla włosów? Ogólnie nie ma to znaczenia, jeśli jednak szukasz tych o najwyższej zawartości dobrych kwasów tłuszczowych i witamin – wybierz orzechy pekan, laskowe, włoskie lub makadamia.

Jajka – najlepsze źródło pełnowartościowego białka (czyli protein) z którego są zbudowane włosy, a także witamin A, D oraz B. Niezależnie od tego, czy w swojej pielęgnacji stosujesz proteiny zewnętrznie, w postaci masek lub odzywek – zawsze dostarczaj włosom dawki protein od wewnątrz. Równie cennym źródłem protein jest dla włosów mięso drobiowe.

Pieczywo pełnoziarniste – ziarna mają moc – w ich otoczkach zamknięte są najcenniejsze odżywcze składniki o wysokim stężeniu. Pieczywo, a dokładniej: ziarna zawierają witaminy z grupy B, antyoksydacyjnej witaminy E, a także żelaza, fosforu, potasu i wapnia; dzięki temu wzmacnia włosy, nadaje im gęstość i blask.

Wołowina – wołowy stek na włosy? To doskonały pomysł: wołowina jest cennym źródłem żelaza, cynku i protein. To oznacza, ze dzięki regularnie spożywanym stekom Twoje włosy będą prawidłowo rosły, a żelazo zadba o odpowiednią ilość tlenu w komórkach.

Pestki (zwłaszcza pestki dyni) – maleńkie pestki dyni, słonecznika, sezam są już osławione w diecie jako źródło cynku i mikroelementów (manganu, magnezu, żelaza, fosforu) oraz wielu witamin z grupy B (B1, B2, B3 oraz B9).

Zielone warzywa – brokuły, brukselka, sałata i szpinak to warzywa – są źródłem wapnia, czyli budulca kości, który zapobiega wypadaniu włosów, poza tym zawierają witaminy: C, E, K, B1, B2, B6, oraz jod, mangan czy karoten, które spowalniają starzenie się włosów i zawierają ochronne filtry UV.

Papryka – to istna multiwitamina dla pięknych włosów: w jej strąku znajdziemy komplet witamin i soli mineralnych, które powinna zawierać dieta na włosy (C, B1, PP, A, E oraz z grupy B), a także bezcenne w regeneracji i odbudowie włosa białko.

Ryby – jedno z najcenniejszych źródeł NNKT (kwasy tłuszczowe omega należy dostarczać włosom na każdym etapie ich wzrostu, by pasma były mocne i lśniące). Nie tylko zregenerują, ochronią i poprawia wygląd włosów, ale wspomogą procesy zachodzące w macierzy włosa

Rośliny strączkowe – zapewne nieraz słyszałaś, ze warzywa strączkowe są podstawą zdrowia; (fasola, soczewica, ciecierzyca czy bób) – najcenniejsze źródło protein, cynku i żelaza, czyli składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i regeneracji włosów.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *