Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak nawilżyć włosy? Przepisy na domowe maseczki nawilżające do włosów

Domowe maseczki nawilżające do włosów to tania alternatywa dla gotowych kosmetyków. Sprawdzają się zwłaszcza latem, kiedy intensywne słońce sprawia, że włosy stają się suche i łamliwe oraz zaczynają się rozdwajać, plątać i puszyć. Domowe maseczki nawilżające zregenerują zniszczone włosy i ochronią je przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Oto przepisy na domowe maseczki nawilżające do włosów.

Nawilżająca maseczka z awokado, miodu i oleju z pestek winogron do włosów

Maseczka z awokado szybko regeneruje suche i łamliwe włosy dzięki zawartym w awokado kwasom wielonienasyconym (NKKT), które wygładzają strukturę włosa. Miód bogaty w cynk, krzem i miedź wzmocni włosy od cebulek aż po same końce. Z kolei olej z pestek winogron zawiera więcej kwasu linolowego niż jakikolwiek inny tłuszcz wykorzystywany w kuchni. Kwas linolowy nawilża włosy i zapobiega ich łamliwości.

Aby przygotować nawilżającą maseczkę z awokado, należy obrać jedno dojrzałe awokado i zmiksować na wolnych obrotach. Do powstałej papki dodajemy łyżkę oleju z pestek winogron i czubatą łyżeczkę miodu oraz dokładnie mieszamy. Nakładamy maseczkę na zwilżone włosy na 20 minut, po czym spłukujemy i myjemy głowę szamponem.

Maseczka regenerująca z oleju rycynowego, nafty kosmetycznej, żółtka i soku z cytryny do włosów

Olej rycynowy jest najbardziej uniwersalnym kosmetykiem nawilżającym włosy. Zawiera 85% kwasu rycynowego oraz kwas oleinowy, kwas stearynowy i kwas linolowy, które skutecznie odżywiają włosy. Olej rycynowy wcierany w skórę głowy wzmacnia włosy, minimalizuje ich wypadanie oraz przyspiesza porost. Nafta kosmetyczna jest naturalnym środkiem pielęgnującym, który nie tylko odżywia i wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu, lecz także likwiduje oznaki łupieżu. Żółtko jaja kurzego zawiera dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i składniki mineralne, które intensywnie odżywiają i nawilżają włosy. Z kolei sok z cytryny działa jak naturalny rozjaśniacz, dlatego najlepiej pielęgnuje włosy blond, ale kilka kropel zapewni połysk i miękkość włosom niezależnie od koloru.

Aby przygotować maseczkę regenerującą z oleju rycynowego, należy zmieszać łyżkę tego olejku z trzema łyżkami nafty kosmetycznej, żółtkiem i kilkoma kroplami cytryny. Następnie nanosimy maseczkę na głowę i całą długość włosów oraz owijamy głowę ręcznikiem. Po 30 minutach spłukujemy ją i dokładnie myjemy włosy.

Maseczka bananowo-kokosowa do włosów suchych

Banan zapobiega odwodnieniu skóry głowy, łagodzi podrażnienia oraz wygładza, nawilża i odżywia włosy. Olej kokosowy zawiera bogactwo kwasu laurynowego (około 60%) i witaminy E, dlatego łatwo wnika w strukturę włosa, gdzie intensywnie pielęgnuje suche i łamliwe kosmyki. Z kolei maślanka wzbogacona o kwas mlekowy delikatnie rozjaśnia i złuszcza skórę oraz przywraca jej właściwy, kwaśny odczyn pH. Z kolei włosom dodaje blasku i sprężystości, nawilża je oraz wzmacnia ich strukturę.

Aby przygotować maseczkę bananowo-kokosową, należy rozgnieść widelcem jednego, dojrzałego banana w miseczce. Dodajemy do niego trzy łyżeczki maślanki i pół łyżeczki olejku kokosowego oraz dokładnie mieszamy. Następnie nanosimy maseczkę na włosy i pozostawiamy na co najmniej pół godziny. Po upływie tego czasu spłukujemy włosy i myjemy je szamponem przeznaczonym do włosów suchych.

Nawilżająca maseczka z majonezu do włosów

Majonez zawiera aminokwasy, które tworzą naturalną strukturę włosa, i antyoksydanty o właściwościach wzmacniających i nadających połysk.

Aby przygotować nawilżającą maseczkę z majonezu, należy ubić dwa białka na pianę, dodać jedną czwartą szklanki jogurtu naturalnego, cztery łyżki majonezu i dokładnie wymieszać. Wmasowujemy maseczkę w wilgotne włosy i pozostawiamy na 30 minut. Po tym czasie spłukujemy włosy chłodną wodą. Specyficzny zapach maseczki zniknie po umyciu włosów szamponem.

Maseczka z płatków owsianych i olejku migdałowego do włosów suchych

Płatki owsiane zawierają wiele cennych witamin (E, PP, B1 i B6) oraz minerałów (selen, magnez i inne). Maseczka na włosy z płatków owsianych opóźnia proces starzenia się i chroni je przed działaniem wolnych rodników. Ponadto płatki owsiane pozostawiają cienki film na włosach, który zabezpiecza je przed licznymi uszkodzeniami zewnętrznymi, na przykład wiatrem, słońcem lub ciepłym powietrzem suszarki. Z kolei olej migdałowy zawiera kwas oleinowy (60-70%) i linolowy (20-30%) oraz wiele witamin: A, B1, B2, B6, D, E i składników mineralnych. Dzięki nim bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji włosów matowych, suchych i zniszczonych.

Aby przygotować maseczkę z płatków owsianych, należy namoczyć dwie łyżki płatków w ciepłym mleku, aby nabrały objętości. Następnie dodajemy do nich kilka łyżek jogurtu naturalnego i łyżkę oleju migdałowego. Powstałą w ten sposób maskę nakładamy na suche włosy, a po 20-30 minutach spłukujemy ją wodą i myjemy głowę szamponem.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *