Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Prawdy i mity o olejkach pielęgnacyjnych 

Mówi się, że są lepkie, tłuste i brudzą odzież oraz przetłuszczają włosy. Tymczasem kosmetolodzy twierdzą, że naturalne olejki są najlepszymi kosmetykami do twarzy, ciała i włosów. Mogą nawilżać, rozjaśniać przebarwienia i zastąpić krem do twarzy czy maskę do włosów. Czy tak jest? Obalamy dziś mity na temat olejków. Potwierdzamy fakty. Dowiedz się, co zyskasz dzięki nim.

OLEJKI SĄ TŁUSTE, ZOSTAWIAJĄ PLAMY I NIE NAWILŻAJĄ

MIT. Choć mają tłustą konsystencję, to zazwyczaj doskonale wchłaniają się w skórę. Zadziałają jeszcze lepiej, jeśli nałożysz je np. na wilgotne ciało po kąpieli. Olejki uszczelniają naskórek, wiec cząsteczki wody nie uciekają ze skóry i pozostaje ona cały czas doskonale nawilżona. Jeśli aplikujesz olej i widzisz tłuste plamy na skórze, oznacza to, że używasz go nieodpowiednio. Możesz go łączyć z balsamem do ciała – w ten sposób wzbogacisz skład kosmetyku.

POMAGAJĄ ZWALCZYĆ KROSTKI I NIEDOSKONAŁOŚCI

PRAWDA. Jeśli borykasz się z trądzikiem to wiedz, że wiele olejków pomoże ci zaleczyć krostki, złagodzić ich wysyp, a nawet zwalczyć plamy potrądzikowe. Nieprawda jest, że trądzik wymaga stosowania mocno wysuszających kosmetyków – wówczas zaogniasz tylko stan zapalny i przyczyniasz się do namnażania bakterii i sebum. Jeśli masz blizny i przebarwienia po trądziku, stosuj olejek z pachnotki lub arganowy. Z kolei olej z zielonej herbaty przeciwdziała krostkom.

ZATYKAJĄ PORY, SĄ NIEODPOWIEDNIE DLA TŁUSTEJ CERY

MIT. Istnieje co prawda grupa olejków, która nie jest dobra dla cery tłustej, ale wiele z nich jest wręcz stworzona do pielęgnacji skóry łojotokowej i z niedoskonałościami. Jeśli masz właśnie taką cerę, bez obawy możesz sięgać m.in. po olejek słonecznikowy, arganowy, konopny, tamanu, z czarnuszki, z opuncji figowej oraz z marakui. Unikaj natomiast olejków, które mogą działać komedogennie na twoją skórę: z awokado, z kiełków pszenicy, oliwy z oliwek.

SUCHE OLEJKI DO CIAŁA NIE PASUJĄ DO SUCHEJ SKÓRY

MIT. To fakt, że suche olejki do ciała nie zostawiają na niej tłustej warstwy, ale nie jest prawdą, że jej nie odżywiają. Wręcz przeciwnie: olejki są specjalnie tak opracowane, by szybko wnikały w naskórek i go odżywiały. Oleje to emolienty, więc zawsze mają funkcje nawilżające. Zapobiegają ucieczce wody z naskórka.

OCZYŚCISZ NIMI SKÓRĘ Z MAKIJAŻU

PRAWDA. Istnieje zasada, że tłuszcz najlepiej zmywa się innym tłuszczem, dlatego wszystkie tłuste podkłady, nadmiar sebum, pomadki czy cienie do oczu doskonale zmyją się za pomocą olejków. Oleje są idealne do demakijażu każdego rodzaju cery: od tłustej, przez suchą aż po delikatną.

SĄ IDEALNE DO OLEJOWANIA WŁOSÓW

PRAWDA. Jednak musisz sięgać po naturalne, w 100% czyste kosmetyczne olejki. Olejowanie włosów to pradawny zabieg, ceniony od stuleci. Włosy stają się piękne i sprężyste, skóra głowy czysta. Naturalny, tłoczony na zimno, nierafinowany, czysty olejek (np. arganowy, jojoba, makadamia) to dobra kuracja dla każdego rodzaju włosów. Pamiętaj jedynie, by po olejowaniu dokładnie zmyć olejek szamponem.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *