Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jakie właściwości ma talk kosmetyczny? Zastosowanie talku

Talk to minerał, który bardzo często występuje w kosmetykach, nawet w tych stosowanych na co dzień, na przykład w pudrze, tuszu do rzęs i suchym szamponie. Mimo to zwykle kojarzy się jedynie z zasypką dla niemowląt. Jakie inne właściwości ma talk kosmetyczny i jakie jest jego zastosowanie?

Talk kosmetyczny – właściwości

Talk to minerał, który naturalnie występuje w naturze. Ponieważ jest bardzo miękki, otrzymuje się z niego proszek wykorzystywany do produkcji farmaceutyków i kosmetyków. Talk nadaje im wygodniejszą w użytku konsystencję, zapewnia im przyczepność i podsyca ich kolor.

Talk ma swoje dobre i złe strony. Zatyka pory i wysusza skórę, ale obie te właściwości są wykorzystywane w konkretnych celach, dlatego nie można uznać ich za wady. Talk stosowany w nadmiarze może blokować skórze dostęp do tlenu, dlatego należy sięgać po niego tylko w razie konieczności.

Niektórzy twierdzą, że talk ma działanie rakotwórcze, ale żadne współczesne badania tego nie potwierdziły.

Talk kosmetyczny – zastosowanie

Talk leczy otarcia skóry i spowalnia rozwój zapaleń, dlatego jest wykorzystywany jako zasypka dla niemowląt. To zastosowanie talku większość osób zna, ale na pewno mało kto słyszał o następujących:

 • Talk jako suchy szampon
  Talk zastąpi klasyczny szampon, gdy brakuje nam czasu na umycie włosów, i suchy szampon, który nie wszyscy mają w domu. Aby go zastosować, wystarczy posypać dłonie talkiem i wetrzeć w skórę głowy. Po odczekaniu 10 minut dokładnie wyczesujemy włosy. Chociaż staną się lekko matowe, będą wyglądać na czyste.
 • Talk jako dezodorant do stóp
  Warto wypróbować to zastosowanie talku, jeżeli nasze stopy mają skłonność do pocenia. W tym celu należy rano nałożyć talk na dłonie i wetrzeć w czyste stopy. Wieczorem warto nasmarować je kremem, ponieważ talk wysusza skórę.
 • Talk podczas depilacji
  Przed depilacją woskiem skóra poddawana temu zabiegowi powinna być sucha i gładka, żeby wosk miał dobrą przyczepność. W tym celu warto delikatnie oprószyć ją talkiem. Dzięki temu depilacja będzie łatwiejsza, a jej efekt – bardziej satysfakcjonujący.
 • Talk do rzęs
  Talk stosowany na rzęsy to stara sztuczka makijażystów gwiazd. Polega na nałożeniu pierwszej warstwy tuszu na rzęsy, zaaplikowaniu na nie talku i kontynuowaniu malowania tuszem. Dzięki temu maskara lepiej przywrze do rzęs i dłużej się na nich utrzyma. Talk nakładamy na rzęsy za pomocą oczyszczonej szczoteczki po zużytym tuszu.
 • Talk zamiast pudru
  Po talk w roli pudru można sięgać sporadycznie, na przykład w razie nieoczekiwanego braku tego kosmetyku, ponieważ często stosowany zatyka pory. Talk godnie zastąpi puder ze względu na swoje właściwości matujące. Należy mieć na uwadze, że talk w tym charakterze mogą używać jedynie osoby o jasnej karnacji.
 • Talk jako zasypka
  W tym celu należy wieczorem wrzucić po dwie łyżki stołowe talku do każdego buta i wysypać je rano. Talk wchłonie wilgoć i zahamuje rozwój bakterii, dzięki czemu buty zachowają świeżość na dłużej. To samo można zrobić z rękawicami do boksu.

Co zamiast talku?

Talk rzadko uczula, ale wszystko może okazać się alergenne. Jeżeli po zastosowaniu talku dostrzeżemy na skórze niepożądane zmiany, powinniśmy sięgnąć po jego zamiennik. W tej foli sprawdzi się skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana i puder ryżowy.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *