Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak zadbać o usta, dłonie i stopy? Pomoże ci lanolina

Zarówno zimą, jak i latem należy odpowiednio dbać o stopy, usta i dłonie. O ile latem nie mamy problemów z suchą skórą, o tyle zimą ten kłopot może się już pojawić. Na spierzchnięte usta, uczucie ściągnięcia i szczypania oraz przesuszenie najlepszym rozwiązaniem będzie wazelina. Sprawdź, jak działa, jakie daje efekty i jak ją stosować.

Czym jest lanolina?

Lanolina jest woskiem wytwarzanym przez owce. Zwierzętom ta substancja jest potrzebna do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Lanolina ma żółto-brązową lub ciemnożółtą barwę i charakterystyczny zapach, który w dalszej obróbce zanika. Jak pozyskuje się lanolinę? Najpierw należy ostrzyc owce, a wełnę poddać praniu, podczas którego tłuszcz oddziela się od wody przez odwirowanie. Na koniec lanolinę się oczyszcza. Lanolina jest rozpuszczalna w tłuszczach; ulega rozpuszczeniu w temperaturze 36-42 stopni Celsjusza.

Rodzaje lanoliny

  1. Lanolina bezwonna (czysta) – ma ciemnożółty lub żółto-brązowy kolor oraz gęstą i kleistą formułę; ma delikatny zapach. Znajduje się w kosmetykach i maściach.
  2. Lanolina uwodniona – zawiera 25-28% wody i stosuje się ją w smarach, olejach emulgujących i podczas uszlachetniania różnego rodzaju materiałów.

Jakie są właściwości lanoliny?

Lanolina nawilża skórę, tworzy na niej ochronną warstwę, zapobiega utracie wody i wygładza skórę. Jest składnikiem wielu kosmetyków i maści, co sprawia, że odżywcze substancje w nich zawarte lepiej wnikają w skórę. Co ciekawe lanolina przypomina budowę ludzkiego naskórka, dzięki czemu lepiej oddziałuje na skórę. Zapobiega nadmiernemu narastaniu naskórka, nadaje również miękkość i elastyczność.

Lanolina ma właściwości natłuszczające, dlatego jest dodawana do kosmetyków do pielęgnacji skóry suchej, która nie wytwarza dostatecznej ilości sebum. Jest także używana w przypadku łamliwości włosów i rozdwajania końcówek; ułatwia szczotkowanie pasemek. Lanolina przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne i chroni wrażliwą skórę przed podrażnieniami.

Zastosowanie lanoliny

Lanolina ma bardzo szerokie zastosowanie:

  • jest w kosmetykach do skóry i włosów;
  • znajduje się w preparatach do leczenia AZS;
  • jest składnikiem produktów do płukania tkanin;
  • wykorzystuje się ją do produkcji bandaży;
  • stosuje się ją przy konserwacji łodzi, natłuszczania mechanizmów i nart.

Maska z lanoliny na przesuszone dłonie

Do przygotowania maski z lanoliny na przesuszone dłonie będą ci potrzebne następujące składniki:

  • łyżka stołowa lanoliny,
  • pół małej łyżki oleju migdałowego,
  • pół żółtka jaja.

Jak sporządzić maseczkę? Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na dłonie. Dla uzyskania lepszych efektów dłonie owiń folią i załóż rękawiczki. Po około 30 minutach maskę zmyj – dłonie będą nawilżone, wygładzone i miękkie w dotyku. Taki kosmetyk warto stosować przynajmniej raz w tygodniu, a zimą nieco częściej.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *