Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak wybrać podkład mineralny? Rodzaje podkładów mineralnych

Podkład mineralny jest delikatniejszy niż klasyczny podkład, dlatego chętnie sięgają po niego osoby o cerze alergicznej i trądzikowej. Jakie właściwości ma podkład mineralny i jaki jest jego skład? Jak go wybrać? Jakie są rodzaje podkładów mineralnych?

Podkład mineralny – skład i właściwości

Podkład mineralny, podobnie jak inne kosmetyki mineralne, składa się wyłącznie z naturalnych składników, czyli sproszkowanych minerałów. Są wśród nich:

  • pigmenty, które umożliwiają dobranie koloru podkładu do karnacji (między innymi tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, ultramaryna, żółcień, czerwień i czerń żelazowa);
  • wypełniacze, które zmniejszają widoczność zmarszczek, wgłębień i rozszerzonych porów (między innymi talk, mika, krzemionka, kaolin oraz glinka żółta, czerwona i zielona).

Największym atutem podkładów mineralnych nie są składniki w nich zawarte – powyższe substancje występują także w klasycznych podkładach. Ważniejsze jest to, że podkłady mineralne są wolne od:

  • konserwantów (między innymi parabenów),
  • barwników,
  • aromatów,
  • silikonów.

Podkłady mineralne zawierają wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Dzięki temu te kosmetyki nie tylko nie kryją niedoskonałości, lecz także działają na skórę łagodząco. Ponadto mają właściwości antybakteryjne i regulują wydzielanie sebum. Z tego powodu po podkład mineralny bez obaw mogą sięgać osoby z cerą trądzikową i alergiczną.

Jak wybrać podkład mineralny?

Aby wybrać odpowiedni podkład mineralny, należy dopasować jego kolor do karnacji, a rodzaj – do typu cery.

  • Odpowiedni kolor podkład mineralnego
    Podkład, także mineralny, powinien mieć taki kolor, który umożliwi mu zespolenie się z cerą. Aby określić tonację cery, należy przyjrzeć się jej w naturalnym świetle. Dobranie odpowiedniego odcienia podkładu nie będzie łatwe, jeżeli zamawiamy go przez internet. W takim przypadku na początku warto zamówić próbki.
    Kosmetyki mineralne zwykle występują w następujących odcieniach (od najjaśniejszego do najciemniejszego): beige, natural, golden i sunny.
  • Rodzaj cery
    Osoby z cerą przetłuszczającą się lub skłonną do wyprysków powinny postawić na matujący podkład mineralny. Podkład rozświetlający to dobre rozwiązanie w przypadku cery suchej i bladej. Z kolei przed wielkim wyjściem warto sięgnąć po kryjący podkład mineralny.

Rodzaje podkładów mineralnych

Podkłady mineralne możemy podzielić ze względu na ich działanie (podkład mineralny matujący, rozświetlający lub kryjący) i formę (podkład mineralny w proszku, w kremie lub w płynie).

Działanie podkładów mineralnych

  • Matujący podkład mineralny ma na celu ukrycie niedoskonałości urody, zwłaszcza trądziku, i regulowanie poziomu wydzielanego sebum. Ponadto matujący podkład mineralny działa antybakteryjnie i jest bardzo łagodny dla cery. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry tłustej.
  • Rozświetlający podkład mineralny dodaje cerze świeżości i blasku, a przy tym nie daje efektu „świecenia”. Dzięki niemu szara, zmęczona skóra wydaje się rozświetlona. Rozświetlający podkład mineralny zmniejsza widoczność zmarszczek i wyrównuje koloryt cery.
  • Kryjący podkład mineralny ma silniejsze właściwości kryjące niż podkład matujący. Ten ostatni właśnie matuje skórę, a ten pierwszy w pełni zakrywa niedoskonałości. Z tego powodu kryjący podkład mineralny sprawdzi się na spotkaniu służbowym lub na imprezie. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że nie powoduje efektu maski.

Forma podkładów mineralnych

  • Podkład mineralny w proszku
    To najpopularniejsza forma podkładu mineralnego. Trudniej go nałożyć niż podkład mineralny w kremie, ale jest w pełni naturalny, ponieważ do jego wytworzenia nie wykorzystano żadnych dodatkowych składników, które przekształcą proszek w płyn lub krem.
  • Podkład mineralny w kremie
    Chociaż krem nie jest podstawową formą podkładu mineralnego, do wyprodukowania go nie użyto sztucznych substancji. Często podkład mineralny w kremie łączy się z masłem babassu, które nie zawiera aromatów, wypełniaczy i barwników innych niż pigmenty naturalne. Podkład mineralny w kremie jest wskazany nawet dla osób o cerze trądzikowej, ponieważ nie powoduje świecenia się skóry.
  • Podkład mineralny w płynie
    Do wyprodukowania podkładu mineralnego w płynie niezbędne są substancje konserwujące, które zapobiegają infekcjom po ich użyciu. To ważne, ponieważ woda stanowi idealne środowisko rozwoju dla drobnoustrojów.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *