Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak wybrać podkład mineralny? Rodzaje podkładów mineralnych

Podkład mineralny jest delikatniejszy niż klasyczny podkład, dlatego chętnie sięgają po niego osoby o cerze alergicznej i trądzikowej. Jakie właściwości ma podkład mineralny i jaki jest jego skład? Jak go wybrać? Jakie są rodzaje podkładów mineralnych?

Podkład mineralny – skład i właściwości

Podkład mineralny, podobnie jak inne kosmetyki mineralne, składa się wyłącznie z naturalnych składników, czyli sproszkowanych minerałów. Są wśród nich:

 • pigmenty, które umożliwiają dobranie koloru podkładu do karnacji (między innymi tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, ultramaryna, żółcień, czerwień i czerń żelazowa);
 • wypełniacze, które zmniejszają widoczność zmarszczek, wgłębień i rozszerzonych porów (między innymi talk, mika, krzemionka, kaolin oraz glinka żółta, czerwona i zielona).

Największym atutem podkładów mineralnych nie są składniki w nich zawarte – powyższe substancje występują także w klasycznych podkładach. Ważniejsze jest to, że podkłady mineralne są wolne od:

 • konserwantów (między innymi parabenów),
 • barwników,
 • aromatów,
 • silikonów.

Podkłady mineralne zawierają wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Dzięki temu te kosmetyki nie tylko nie kryją niedoskonałości, lecz także działają na skórę łagodząco. Ponadto mają właściwości antybakteryjne i regulują wydzielanie sebum. Z tego powodu po podkład mineralny bez obaw mogą sięgać osoby z cerą trądzikową i alergiczną.

Jak wybrać podkład mineralny?

Aby wybrać odpowiedni podkład mineralny, należy dopasować jego kolor do karnacji, a rodzaj – do typu cery.

 • Odpowiedni kolor podkład mineralnego
  Podkład, także mineralny, powinien mieć taki kolor, który umożliwi mu zespolenie się z cerą. Aby określić tonację cery, należy przyjrzeć się jej w naturalnym świetle. Dobranie odpowiedniego odcienia podkładu nie będzie łatwe, jeżeli zamawiamy go przez internet. W takim przypadku na początku warto zamówić próbki.
  Kosmetyki mineralne zwykle występują w następujących odcieniach (od najjaśniejszego do najciemniejszego): beige, natural, golden i sunny.
 • Rodzaj cery
  Osoby z cerą przetłuszczającą się lub skłonną do wyprysków powinny postawić na matujący podkład mineralny. Podkład rozświetlający to dobre rozwiązanie w przypadku cery suchej i bladej. Z kolei przed wielkim wyjściem warto sięgnąć po kryjący podkład mineralny.

Rodzaje podkładów mineralnych

Podkłady mineralne możemy podzielić ze względu na ich działanie (podkład mineralny matujący, rozświetlający lub kryjący) i formę (podkład mineralny w proszku, w kremie lub w płynie).

Działanie podkładów mineralnych

 • Matujący podkład mineralny ma na celu ukrycie niedoskonałości urody, zwłaszcza trądziku, i regulowanie poziomu wydzielanego sebum. Ponadto matujący podkład mineralny działa antybakteryjnie i jest bardzo łagodny dla cery. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry tłustej.
 • Rozświetlający podkład mineralny dodaje cerze świeżości i blasku, a przy tym nie daje efektu „świecenia”. Dzięki niemu szara, zmęczona skóra wydaje się rozświetlona. Rozświetlający podkład mineralny zmniejsza widoczność zmarszczek i wyrównuje koloryt cery.
 • Kryjący podkład mineralny ma silniejsze właściwości kryjące niż podkład matujący. Ten ostatni właśnie matuje skórę, a ten pierwszy w pełni zakrywa niedoskonałości. Z tego powodu kryjący podkład mineralny sprawdzi się na spotkaniu służbowym lub na imprezie. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że nie powoduje efektu maski.

Forma podkładów mineralnych

 • Podkład mineralny w proszku
  To najpopularniejsza forma podkładu mineralnego. Trudniej go nałożyć niż podkład mineralny w kremie, ale jest w pełni naturalny, ponieważ do jego wytworzenia nie wykorzystano żadnych dodatkowych składników, które przekształcą proszek w płyn lub krem.
 • Podkład mineralny w kremie
  Chociaż krem nie jest podstawową formą podkładu mineralnego, do wyprodukowania go nie użyto sztucznych substancji. Często podkład mineralny w kremie łączy się z masłem babassu, które nie zawiera aromatów, wypełniaczy i barwników innych niż pigmenty naturalne. Podkład mineralny w kremie jest wskazany nawet dla osób o cerze trądzikowej, ponieważ nie powoduje świecenia się skóry.
 • Podkład mineralny w płynie
  Do wyprodukowania podkładu mineralnego w płynie niezbędne są substancje konserwujące, które zapobiegają infekcjom po ich użyciu. To ważne, ponieważ woda stanowi idealne środowisko rozwoju dla drobnoustrojów.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *