Jak działa peeling? Rodzaje i właściwości peelingów
Peeling usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka i pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek. Stosowany regularnie sprawia, że skóra staje się gładsza, elastyczniejsza i lepiej ukrwiona. Jak działa peeling i jak go wykonać krok po kroku? Jakie są rodzaje peelingów? Na czym polega peeling mechaniczny (ziarnisty), enzymatyczny i gommage oraz jakie są ich właściwości?
Jak działa peeling?
Peeling usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka oraz odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, a tym samym zapobiega powstawaniu zaskórników. W efekcie oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie balsamów i kremów, których składniki o wiele lepiej w nią wnikają. Peeling pobudza skórę do produkcji nowych komórek, a co za tym idzie – przyspiesza jej regenerację.
Ponieważ peeling wyrównuje koloryt skóry, warto go stosować przed aplikacją samoopalacza i po opalaniu – dzięki temu kolor opalenizny jest jednolity i dłużej się utrzyma.
Jak wykonać peeling krok po kroku?
Peeling twarzy i szyi krok po kroku
- Skórę twarzy i szyi myjemy żelem z wodą lub oczyszczamy wacikiem nasączonym mleczkiem.
- Na te partie skóry nakładamy peeling, ale omijamy okolice oczu i ust.
- W przypadku peelingu mechanicznego, po nałożeniu go na twarz masujemy skórę delikatnie okrężnymi ruchami tak, aby jej niepotrzebnie nie rozciągać. Masaż powinien trwać kilka minut.
- Z kolei peeling enzymatyczny trzymamy na twarzy tak długo, jak zaleca producent, po czym zmywamy go wodą.
- Przecieramy skórę łagodnym tonikiem i nakładamy na nią krem.
Peeling ciała krok po kroku
- Peeling należy nakładać na umytą i wilgotną skórę. W tym celu najlepiej lekko zwilżać poszczególne partie ciała po kolei i aplikować na nie preparat.
- Zaczynamy od stóp i okrężnymi ruchami kierujemy się w górę. Na pośladki, uda i stopy warto zastosować peeling gruboziarnisty, a na biust, brzuch i łydki – peeling drobnoziarnisty. Siłę masażu także dostosowujemy do partii skóry.
- Zmywamy peeling wodą i nakładamy balsam lub krem.
Cały zabieg powinien trwać 10-15 minut.
Rodzaje peelingów
Peeling mechaniczny, czyli ziarnisty – właściwości
Peeling mechaniczny (ziarnisty) zawiera różne rodzaje drobinek usuwających martwy naskórek; mogą to być miękkie polietylenowe kuleczki lub produkty naturalne, takie jak zmielone łupiny orzechów, suszone korzenie roślin, nasiona, pestki owoców, sól z Morza Martwego lub cukier trzcinowy. Podobnych peelingów używamy do twarzy i ciała, zwłaszcza w przypadku tłustej skóry. Z kolei na skórę odwodnioną, szczególnie w okolicach pośladków, kolan i łokci, dobrze podziałają peelingi cukrowe i solne, których drobinki rozpuszczają się podczas masowania. Taki peelingi najpierw złuszczają skórę, a później ją odżywiają.
W przypadku wrażliwej skóry peelingi mechaniczne należy stosować ostrożnie i lepiej zacząć od drobnoziarnistych. Skórę mogą podrażniać także peelingi solne; nie wszystkie z nich nadają się do twarzy. Z tego powodu warto zdać się na gotowe produkty dostępne w drogeriach, o których wiemy na pewno, że są przeznaczone do pielęgnacji twarzy.
Peeling enzymatyczny – właściwości
Peeling enzymatyczny zawiera enzymy roślinne, które działają na keratynę znajdującą się w naskórku. W efekcie połączenia między komórkami rozpuszczają się.
Peeling enzymatyczny jest pozbawiony ścierających drobinek. Ponieważ nie wciera się go w skórę, nie powoduje podrażnień mechanicznych. Z tego powodu poleca się go zwłaszcza osobom o cerze wrażliwej i suchej.
Zwykle peeling enzymatyczny jest przeznaczony do twarzy, ale istnieją peelingi enzymatyczne do ciała. Nakłada się je na skórę jak balsam, a po 10-20 minutach spłukuje wodą lub przeciera się skórę mleczkiem.
Peeling gommage – właściwości
Peeling gommage to właściwie rodzaj peelingu enzymatycznego. Oba działają na takiej samej zasadzie, ale różni je sposób stosowania. Peeling gommage należy nałożyć cienko na skórę i po kilkunastu minutach zwałkować dłońmi. Taki peeling jest bardzo delikatny, dlatego sprosta wymaganiom skóry wrażliwej i naczynkowej.
Jeżeli etykietka peelingu gommage została napisana po francusku, należy przeczytać informację o sposobie stosowania. W tym języku określenie gommage odnosi się do każdego peelingu, dlatego ta nazwa może być myląca.
Dodaj komentarz