Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak działa peeling? Rodzaje i właściwości peelingów

Peeling usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka i pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek. Stosowany regularnie sprawia, że skóra staje się gładsza, elastyczniejsza i lepiej ukrwiona. Jak działa peeling i jak go wykonać krok po kroku? Jakie są rodzaje peelingów? Na czym polega peeling mechaniczny (ziarnisty), enzymatyczny i gommage oraz jakie są ich właściwości?

Jak działa peeling?

Peeling usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka oraz odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, a tym samym zapobiega powstawaniu zaskórników. W efekcie oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie balsamów i kremów, których składniki o wiele lepiej w nią wnikają. Peeling pobudza skórę do produkcji nowych komórek, a co za tym idzie – przyspiesza jej regenerację.

Ponieważ peeling wyrównuje koloryt skóry, warto go stosować przed aplikacją samoopalacza i po opalaniu – dzięki temu kolor opalenizny jest jednolity i dłużej się utrzyma.

Jak wykonać peeling krok po kroku?

Peeling twarzy i szyi krok po kroku

  1. Skórę twarzy i szyi myjemy żelem z wodą lub oczyszczamy wacikiem nasączonym mleczkiem.
  2. Na te partie skóry nakładamy peeling, ale omijamy okolice oczu i ust.
  3. W przypadku peelingu mechanicznego, po nałożeniu go na twarz masujemy skórę delikatnie okrężnymi ruchami tak, aby jej niepotrzebnie nie rozciągać. Masaż powinien trwać kilka minut.
  4. Z kolei peeling enzymatyczny trzymamy na twarzy tak długo, jak zaleca producent, po czym zmywamy go wodą.
  5. Przecieramy skórę łagodnym tonikiem i nakładamy na nią krem.

Peeling ciała krok po kroku

  1. Peeling należy nakładać na umytą i wilgotną skórę. W tym celu najlepiej lekko zwilżać poszczególne partie ciała po kolei i aplikować na nie preparat.
  2. Zaczynamy od stóp i okrężnymi ruchami kierujemy się w górę. Na pośladki, uda i stopy warto zastosować peeling gruboziarnisty, a na biust, brzuch i łydki – peeling drobnoziarnisty. Siłę masażu także dostosowujemy do partii skóry.
  3. Zmywamy peeling wodą i nakładamy balsam lub krem.

Cały zabieg powinien trwać 10-15 minut.

Rodzaje peelingów

Peeling mechaniczny, czyli ziarnisty – właściwości

Peeling mechaniczny (ziarnisty) zawiera różne rodzaje drobinek usuwających martwy naskórek; mogą to być miękkie polietylenowe kuleczki lub produkty naturalne, takie jak zmielone łupiny orzechów, suszone korzenie roślin, nasiona, pestki owoców, sól z Morza Martwego lub cukier trzcinowy. Podobnych peelingów używamy do twarzy i ciała, zwłaszcza w przypadku tłustej skóry. Z kolei na skórę odwodnioną, szczególnie w okolicach pośladków, kolan i łokci, dobrze podziałają peelingi cukrowe i solne, których drobinki rozpuszczają się podczas masowania. Taki peelingi najpierw złuszczają skórę, a później ją odżywiają.

W przypadku wrażliwej skóry peelingi mechaniczne należy stosować ostrożnie i lepiej zacząć od drobnoziarnistych. Skórę mogą podrażniać także peelingi solne; nie wszystkie z nich nadają się do twarzy. Z tego powodu warto zdać się na gotowe produkty dostępne w drogeriach, o których wiemy na pewno, że są przeznaczone do pielęgnacji twarzy.

Peeling enzymatyczny – właściwości

Peeling enzymatyczny zawiera enzymy roślinne, które działają na keratynę znajdującą się w naskórku. W efekcie połączenia między komórkami rozpuszczają się.

Peeling enzymatyczny jest pozbawiony ścierających drobinek. Ponieważ nie wciera się go w skórę, nie powoduje podrażnień mechanicznych. Z tego powodu poleca się go zwłaszcza osobom o cerze wrażliwej i suchej.

Zwykle peeling enzymatyczny jest przeznaczony do twarzy, ale istnieją peelingi enzymatyczne do ciała. Nakłada się je na skórę jak balsam, a po 10-20 minutach spłukuje wodą lub przeciera się skórę mleczkiem.

Peeling gommage – właściwości

Peeling gommage to właściwie rodzaj peelingu enzymatycznego. Oba działają na takiej samej zasadzie, ale różni je sposób stosowania. Peeling gommage należy nałożyć cienko na skórę i po kilkunastu minutach zwałkować dłońmi. Taki peeling jest bardzo delikatny, dlatego sprosta wymaganiom skóry wrażliwej i naczynkowej.

Jeżeli etykietka peelingu gommage została napisana po francusku, należy przeczytać informację o sposobie stosowania. W tym języku określenie gommage odnosi się do każdego peelingu, dlatego ta nazwa może być myląca.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *