Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Czy przeterminowane kosmetyki szkodzą?

przeterminowane-kosmetyki.jpg

Na opakowaniu każdego kosmetyku znajduje się data ważności, której należy bezwzględnie przestrzegać. Dlaczego? Ponieważ przeterminowane kosmetyki nie tylko nie pomogą, lecz także mogą zaszkodzić. Jak poznać, że kosmetyk jest zepsuty, i czym grozi stosowanie przeterminowanych kosmetyków?

Jak poznać, że kosmetyk jest zepsuty?

Szybciej psuje się kosmetyk, który został otwarty. Pierwszym objawem jego zepsucia jest zmiana zapachu, a następnym – zmiana konsystencji. Z czasem kosmetyki, które zawierają substancje tłuszczowe, zaczynają jełczeć lub rozwijają się w nich mikroorganizmy. Za te procesy odpowiada tlen i inne czynniki środowiskowe. Szybkość tych niekorzystnych zmian w dużej mierze zależy od sposobu przechowywania i użytkowania kosmetyku oraz zawartości stabilizatorów i przeciwutleniaczy.

Zepsuty krem zmienia zapach i kolor oraz rozwarstwia się. Na wierzchu można zaobserwować warstwę żółtego tłuszczu. Trwałość kremu przedłużą specjalne dodawane do niego szpatułki, które po każdym użyciu należy myć i wycierać.

Przeterminowany puder w kamieniu nierówno się aplikuje i pozostawia na twarzy ciemne smugi. Żeby tego uniknąć, należy oddzielać puder od gąbki za pomocą celofanowego krążka. W przypadku nakładania pudru pędzlem warto często go myć.

Zepsute perfumy można poznać po tym, że ich zapach momentalnie wietrzeje, z kolei przeterminowany proszek do prania zmienia konsystencję sypką na zbryloną. Zepsuty lakier do paznokci dłużej schnie i gęstnieje, przez co trudno go rozprowadzić na płytkach.

Przeterminowany tusz do rzęs staje się tak gęsty, że nie sposób go rozprowadzić na rzęsach. Aby przedłużyć jego trwałość, przynajmniej co dwa tygodnie warto myć spiralkę. Zepsuta szminka nieprzyjemnie pachnie i zbryla się na ustach. Żeby opóźnić ten proces, należy unikać wysuwania jej w całości, a do malowania warg używać pędzelka.

Czym grozi stosowanie przeterminowanych kosmetyków?

Przeterminowane kosmetyki, nawet jeżeli będą stosowane na mniej wrażliwe partie skóry, mogą nam zaszkodzić. Ich używanie może skutkować zaczerwienieniem i stanem zapalnym.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *