Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Cellulit i stopnie cellulitu – jak określić?

Czy twój cellulit widać wyraźnie na skórze?może to oznaczać, że osiągnął już zaawansowany stopień. jesli tylko wyczuwasz nierówności  pod skórą, być może dopiero sie tworzy i łatwiej będzie z nim walczyć. Podpowiadamy, jak określić swój stopień cellulitu w łatwy i szybki sposób. Dzięki temu będziesz wiedziała jak skutecznie z nim walczyć.

 Co to jest cellulit?

Cellulit, nazywany często skórką pomarańczową – ze względu na to, że wizualnie przypomina jej grudkowatą strukturę. Cellulit pojawia się głównie na piersiach, brzuchu i udach, ale nierzadko również na łydkach i ramionach. W miejscach, w których się pojawia się zmienia: przestaje być gładka i jednolita, a staje się grudkowa, pomarszczona i włóknista, a niekiedy mocno pofałdowana. Najczęściej widać go po ściśnięciu skóry palcami, choć w zaawansowanej formie da się go zobaczyć nawet z daleka.

Rozmiar i wygląd cellulitu zależą od stopnia jego zaawansowania. Niestety im wyższy stopień, tym trudniej pozbyć się pomarańczowej skórki. W bardzo zaawansowanym stadium cellulitowi towarzyszy otyłość, i jest niestety klasyfikowany jako choroba. Dzieje się tak, ponieważ cellulit jest powiązany z tłuszczem – komórki tłuszczowe tworzą zastoje w tkance objętej cellulitem i rosną wraz ze wzrostem masy tłuszczowej.

Czy wiesz, że powiększone, widoczne pod skórą grudki mają swoją nazwę? To adypocyty, czyli powiększone komórki tłuszczowe, które uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne w swoim otoczeniu. To oczywiście ma znaczny wpływ na krążenie, a także zaniża przemianę materii w komórkach, które dużo słabiej przyswajają tlen i inne ważne składniki odżywcze. Jednocześnie z takich komórek wolniej usuwają się toksyny: razem z wodą zalegają one  w tkankach. To nierównomierne rozmieszczenie tłuszczy, toksyn wody i tkanek jest właśnie cellulitem.

Jakie są rodzaje cellulitu?

  1. Cellulit wodny – tzw. obrzękowy. To ten, który pojawia się w ciele najwcześniej. Nie widać go gdy stoisz, ale dopiero wtedy, gdy ściśniesz fałdy skóry palcami. Wtedy możesz dojrzeć nierówną powierzchnię, lekkie obrzęki i opuchnięcia. Na tym etapie w łatwy sposób zwalczysz go odpowiednią gimnastyką.
  2. Cellulit tłuszczowy – widać już wyraźniej: skóra pokryta jest różnymi zagłębieniami, z łatwością wyczujesz także grudki  czy nawet drobne guzkami. Komórki tłuszczowe są już znacznie większe i aby je zwalczyć, potrzeba nieco wysiłku. Trzeba poświęcić znacznie więcej wysiłku, by go zwalczyć.jednak nie jest to wciąż niemożliwe! Wystarczy aktywność, fitness lub bieganie i intensywnie działające kosmetyki.
  3. Skóra materacowa. To najcięższa forma cellulitu, ponieważ tutaj liczne guzki i zagłębienia są bardzo widoczne i tworzą dość duży, niedokrwiony, nierówny strukturalnie obszar. Skóra może mieć nawet w miejscach dotkniętych takim cellulitem obniżoną temperaturę, ponieważ krążenie krwi i limfy w tkankach jest mocno obniżone. Niestety takie zmiany są nieodwracalne, można je jedynie minimalizować i zapobiegać jeszcze większemu gromadzeniu się cellulitu w tkankach.

Jak określić stopień cellulitu?

  • Pierwszy stopień cellulitu nie jest tak naprawdę widoczny,. Żeby go zobaczyć, należy ścisnąć w palcach skórę i sprawdzić, czy jej powierzchnia jest gładka, czy pofałdowana. Jeśli robi się lekko grudkowa, jest to pierwszy stopień.
  • Drugi stopień cellulitu wygląda po ściśnięciu skóry tak samo jak  al dodatkowo w miejscu ściśnięcia skory możesz czuć ból
  • Trzeci stopień cellulitu jest już widoczny bez ściskania. pofałdowana skóra ma też większą powierzchnię, czyli zajmuje większy obszar na ciele.
  • Czwarty stopień cellulitu to mocno zaawansowany stopień: skora tworzy liczne zgrubienia i nierówności, które widać gołym okiem. Grudki podczas dotykania bardzo bolą, są wyczuwalne nawet przy delikatnym dotyku dłonią.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *