Jak zadbać o usta, dłonie i stopy? Pomoże ci lanolina
Zarówno zimą, jak i latem należy odpowiednio dbać o stopy, usta i dłonie. O ile latem nie mamy problemów z suchą skórą, o tyle zimą ten kłopot może się już pojawić. Na spierzchnięte usta, uczucie ściągnięcia i szczypania oraz przesuszenie najlepszym rozwiązaniem będzie wazelina. Sprawdź, jak działa, jakie daje efekty i jak ją stosować.
Czym jest lanolina?
Lanolina jest woskiem wytwarzanym przez owce. Zwierzętom ta substancja jest potrzebna do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Lanolina ma żółto-brązową lub ciemnożółtą barwę i charakterystyczny zapach, który w dalszej obróbce zanika. Jak pozyskuje się lanolinę? Najpierw należy ostrzyc owce, a wełnę poddać praniu, podczas którego tłuszcz oddziela się od wody przez odwirowanie. Na koniec lanolinę się oczyszcza. Lanolina jest rozpuszczalna w tłuszczach; ulega rozpuszczeniu w temperaturze 36-42 stopni Celsjusza.
Rodzaje lanoliny
- Lanolina bezwonna (czysta) – ma ciemnożółty lub żółto-brązowy kolor oraz gęstą i kleistą formułę; ma delikatny zapach. Znajduje się w kosmetykach i maściach.
- Lanolina uwodniona – zawiera 25-28% wody i stosuje się ją w smarach, olejach emulgujących i podczas uszlachetniania różnego rodzaju materiałów.
Jakie są właściwości lanoliny?
Lanolina nawilża skórę, tworzy na niej ochronną warstwę, zapobiega utracie wody i wygładza skórę. Jest składnikiem wielu kosmetyków i maści, co sprawia, że odżywcze substancje w nich zawarte lepiej wnikają w skórę. Co ciekawe lanolina przypomina budowę ludzkiego naskórka, dzięki czemu lepiej oddziałuje na skórę. Zapobiega nadmiernemu narastaniu naskórka, nadaje również miękkość i elastyczność.
Lanolina ma właściwości natłuszczające, dlatego jest dodawana do kosmetyków do pielęgnacji skóry suchej, która nie wytwarza dostatecznej ilości sebum. Jest także używana w przypadku łamliwości włosów i rozdwajania końcówek; ułatwia szczotkowanie pasemek. Lanolina przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne i chroni wrażliwą skórę przed podrażnieniami.
Zastosowanie lanoliny
Lanolina ma bardzo szerokie zastosowanie:
- jest w kosmetykach do skóry i włosów;
- znajduje się w preparatach do leczenia AZS;
- jest składnikiem produktów do płukania tkanin;
- wykorzystuje się ją do produkcji bandaży;
- stosuje się ją przy konserwacji łodzi, natłuszczania mechanizmów i nart.
Maska z lanoliny na przesuszone dłonie
Do przygotowania maski z lanoliny na przesuszone dłonie będą ci potrzebne następujące składniki:
- łyżka stołowa lanoliny,
- pół małej łyżki oleju migdałowego,
- pół żółtka jaja.
Jak sporządzić maseczkę? Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na dłonie. Dla uzyskania lepszych efektów dłonie owiń folią i załóż rękawiczki. Po około 30 minutach maskę zmyj – dłonie będą nawilżone, wygładzone i miękkie w dotyku. Taki kosmetyk warto stosować przynajmniej raz w tygodniu, a zimą nieco częściej.
Dodaj komentarz