Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

“Parówka”, czyli kąpiel parowa na twarz. Jak ją zrobić?

Kąpiel parowa, a potocznie “parówka” jest swego rodzaju sauną dla twarzy. Wykorzystując właściwości pary wodnej zafundujemy sobie domowe spa, zadbamy o skórę i ukoimy zmysły. Jak wykonać “parówkę” na twarz? Oto kilka przydatnych porad.

Kąpiel parowa na twarz – co to i jak działa? 

“Parówka” to znany już naszym babciom sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Polega ona na bezpośrednim działaniu pary wodnej na skórę. Wystarczy jedynie miska z gorącą wodą i ręcznik, by przygotować dla siebie domowe “mini spa”. Gorąca woda parując, ogrzewa skórę, a dzięki temu otwierają się jej pory, z których łatwiej usunąć zanieczyszczenia. Wysoka temperatura odblokowuje zatkane pory, eliminuje zaskórniki i wągry, stymuluje mikrokrążenie i dotlenia skórę, a tym samym skóra lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach do pielęgnacji. Dodając do wody zioła (mogą być w torebkach) takie jak rumianek, melisa czy czystek wzmacniamy oczyszczające i kojące działanie parówki na skórę oraz skorzystamy z relaksujących właściwości ziół. Kilka kropli olejku eterycznego np. z drzewa herbacianego czy lawendy wzbogaci kąpiel parową o właściwości antygrzybicze i antybakteryjne. Inhalacja z dodatkiem olejków eterycznych to także świetny sposób na pozbycie się zatkanych zatok czy bólu głowy.

Kąpiel parowa na twarz – dla kogo?

Kąpiel parowa to zabieg silnie wpływający na kondycję naszej skóry. “Sauna” na twarz polecana jest głównie osobom ze skórą problematyczną, trądzikową i tłustą. Ze względu na działanie wysokiej temperatury, “parówki” powinny unikać osoby borykające się z pękającymi naczynkami, posiadacze skóry wrażliwej, reaktywnej i alergicznej. Nie należy stosować kąpieli parowych, gdy mamy problemy z nadciśnieniem czy zaognionymi stanami zapalnymi. Zanim wykonasz kąpiel parową na twarz, oceń stan i rodzaj swojej cery.

Jak wykonać “parówkę” na twarz?

  1. Przygotuj duży garnek lub miskę, ręcznik oraz co najmniej 2 litry wody.
  2. Przez zabiegiem pozbądź się makijażu i dokładnie oczyść cerę, nie nakładaj kremów ani innych kosmetyków – pozostaw skórę sauté.
  3. Zagotuj wodę do wrzenia w czajniku lub garnku. Jeśli planujesz “parówkę” z ziołami, dodaj kilka łyżek lub torebek i zaparz pod przykryciem, zostaw na kilka minut.
  4. Gorącą wodę przelej do miski lub zostaw w garnku. Postaw tak, aby można było trzymać nad nią twarz w odległości ok. 30 cm. Odczekaj kilka minut, aby woda nie była zbyt gorąca i nie poparzyła skóry oraz dróg oddechowych. Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego.
  5. Nachyl się nad garnkiem/miską i nakryj głowę wraz z naczyniem ręcznikiem, aby para “nie uciekała”, a pod ręcznikiem zrobiła się “sauna”.
  6. Parówka powinna trwać od 5 do 10 minut. W momencie, gdy zaczniesz odczuwać jakikolwiek dyskomfort – skończ “saunę”.
  7. Po tym czasie delikatnie osusz twarz. Po ok. 2 minutach możesz przejść do pielęgnacji skóry. Po takim zabiegu warto wykonać peeling drobnoziarnisty.
  8. Pamiętaj, aby nie wychodzić na zewnątrz bezpośrednio po kąpieli parowej. Nagłe zmiany temperatur mogą niekorzystnie wpłynąć na naczynia krwionośne.

Jak często robić kąpiele parowe na twarz?

Aby cieszyć się widocznymi rezultatami i oczyszczoną skórą twarzy, warto powtarzać “parówki” raz na 2 tygodnie. Warto jednak obserwować swoją skórę, by znać jej potrzeby.

banner