Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jakie zastosowanie kosmetyczne mają zioła? Właściwości fitohormonów, flawonoidów i garbników

Zioła mają szereg dobroczynnych właściwości, w tym kosmetycznych. Ponadto są lepiej przyswajane przez skórę i rzadziej powodują podrażnienia niż syntetyczne związki chemiczne. Sprawiają, że skóra wygląda młodziej, a włosy są mocniejsze i bardziej sprężyste. Jakie właściwości i zastosowanie kosmetyczne mają zioła? Jakie działanie w kosmetykach mają fitohormony, flawonoidy, garbniki, saponiny i związki śluzowe?

Fitohormony w kosmetykach – działanie

Fitohormony to substancje o działaniu zbliżonym do kobiecych hormonów płciowych. Wymiatają wolne rodniki, opóźniają procesy starzenia się skóry oraz stymulują regenerację naskórka i produkcję kwasu hialuronowego, które zapewniają skórze nawilżenie. Dzięki nim skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Z tego powodu fitohormony sprawdzają się w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej.

Flawonoidy w kosmetykach – działanie

Flawonoidy to grupa związków o zróżnicowanym działaniu. Mają zdolność pochłaniania promieni UVA i UVB oraz działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C. Wyłapują i usuwają wolne rodniki, a tym samym opóźniają procesy starzenia skóry. Ponieważ zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, są ważnym składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej.

Garbniki w kosmetykach – działanie

Garbniki łączą się z substancjami białkowymi i w ten sposób tworzą warstwę ochronną na skórze. Działają przeciwzapalnie, obkurczają naczynia, utrudniają toksynom przenikanie w głąb tkanek i zmniejszają obrzęki. Pełnią kluczową rolę w kosmetykach stosowanych przy wzmożonej potliwości i skórze trądzikowej.

Saponiny w kosmetykach – działanie

Saponiny mają to do siebie, że obniżają napięcie powierzchniowe wody i w efekcie tworzą pieniące się roztwory wodne. Znajdują się nie tylko w mydłach, lecz także w żelach pod prysznic, płynach do mycia twarzy, preparatach do demakijażu i tonikach. Działają przeciwobrzękowo, łagodzą procesy zapalne, zwiększają przepuszczalność błon komórkowych, a co za tym idzie – poprawiają dotlenienie i koloryt skóry.

Związki śluzowe w kosmetykach – działanie

Zawierają substancje dezynfekujące, łagodzące i wzmacniające skórę. Działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, a także zmiękczają ją i natłuszczają. Tworzą na naskórku film zabezpieczający przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Są składnikiem kremów i kosmetyków oczyszczających przeznaczonych zwłaszcza do cery suchej i wrażliwej.

Popularne zioła i ich właściwości kosmetyczne

Co decyduje o tym, że niektóre zioła są częściej stosowane w kosmetykach niż inne? Ich właściwości. Do najpopularniejszych ziół o zastosowaniu kosmetycznym należą:

  • aloes, który łagodzi podrażnienia skóry i intensywnie ją nawilża;
  • arnika, ponieważ wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń włosowatych oraz zapobiega ich pękaniu;
  • lawenda, która tonizuje, przyspiesza regenerację skóry, łagodzi podrażnienia i zapobiega trądzikowi;
  • łopian – łagodzi zmiany łuszczycowe skóry oraz łagodzi łojotok i wypryski trądzikowe;
  • nagietek, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne, działa kojąco i niweluje szorstkość skóry;
  • pokrzywa, która tonizuje i regeneruje skórę, zwalcza łupież oraz hamuje wypadanie włosów;
  • rozmaryn – łagodzi zmiany skórne o podłożu bakteryjnym i pobudza do pracy cebulki włosowe;
  • rumianek, ponieważ działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę, zwłaszcza wrażliwą i alergiczną;
  • skrzyp, który uszczelnia naczynka krwionośne, przyspiesza gojenie się ran i wzmacnia włosy;
  • szałwia – działa antyseptycznie i ściągająco, hamuje wypadanie włosów oraz leczy łupież.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *