Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Co o rzęsach wiedzieć powinnaś? Budowa, cykl wzrostu, utrata rzęs

Rzęsy pełnią rolę nie tylko ozdobną, lecz także ochronną. Aby jak najdłużej mogły spełniać swoje funkcje, należy o nie odpowiednio dbać. A to jest możliwe do zrobienia wtedy, gdy dobrze znamy budowę, cykl wzrostu i przyczyny ewentualnej utraty rzęs. Poznaj swoje rzęsy i sprawdź, jak o nie zadbać.

Jak zbudowane są rzęsy?

Rzęsy są przydatkiem skóry, a ich główną funkcją jest ochrona oczu przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Na górnej powiece jest od 150 do 250 rzęs, a na dolnej od 50 do 150 rzęs. Długość górnych rzęs to od 8 do 12 mm, a dolnych wynosi od 6 do 8 mm.

Pojedyncza rzęsa składa się z korzenia i trzonu. Ten ostatni znajduje się w mieszku włosowym, gdzie wytwarza się opuszka włosa, czyli cebulka włosowa. To właśnie ona jest żywą częścią włosa i ma wpływ na późniejszy wygląd. Komórki, które znajdują się w opuszce, są jednymi z najszybciej rozmnażających się komórek w ludzkim organizmie – możemy to zauważyć dzięki tempie, w którym rosną włosy.

Cebulka rzęsy zbudowana jest ze spłaszczonych komórek tzw. łusek, które do siebie ściśle przylegają. Te części rzęsy są bardzo odporne na podrażnienia mechaniczne. Pod łuską znajduje się warstwa korowa zbudowana z keratyny. Jej zadaniem jest uelastycznienie rzęsy, wytrzymałość na rozciąganie i urazy. Ilość włókien jest uzależniona od genów.

Cykl życia rzęsy i jej wzrostu

Cykl wzrostu i życia rzęsy dzieli się na pięć faz:

  1. Anagen – okres wzrostu włosa, zaczyna się pod skórą i trwa aż do chwili wyrośnięcia włosa ponad warstwę rogową naskórka.
  2. Katagen – komórki opuszki (cebulki rzęsy) obumierają, rzęsa osiąga maksymalną długość, ale nie wypada.
  3. Telogen – rzęsy w tym okresie są już martwe, pod koniec tego okresu zostaje wypchnięta przez nową rzęsą.
  4. Wczesny anagen – obumierają komórki mieszka włosowego.
  5. Późny anagen – stara rzęsa wypada, powoli rośnie nowa.

CIEKAWOSTKA: w każdej fazie znajduje się 33% rzęs!

Nadmierna utrata rzęs

Każdego dnia tracimy jedną rzęsę lub dwie. Jeżeli ta liczba się zwiększa, to należy udać się do lekarza i zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. A mogą to być:

  • zbyt intensywne zabiegi pielęgnacyjne i upiększające;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • stres i choroby;
  • niewłaściwa dieta i tryb życia;
  • brak demakijażu lub nieprawidłowy makijaż;
  • mocne pocieranie;
  • uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o rzęsy?

Najłatwiejszym i najlepszym sposobem pielęgnowania i wzmacniania rzęs jest dieta bogata w witaminy i minerały. Dzięki temu cebulki rzęs będą lepiej odżywione, a rzęsy urosną mocniejsze, zdrowsze i ładniejsze. Innym sposobem jest stosowanie kosmetyków polepszających kondycję, w tym odżywek do rzęs. Ważne jest także używanie odpowiedniego tuszu do rzęs. Produkt nie może być przeterminowany, a powinien zawierać odżywcze składniki.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *