Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak zrobić sól do kąpieli? Oddaj się chwili relaksu

sol-do-kapieli.jpg

Zakochanie w naturze się opłaca. Czy wiesz, jak wiele dobrego kryje się w soli? Wzbogać ten niepowtarzalny zestaw składników mineralnych o aromatyczne olejki i zioła. Poznaj najlepsze przepisy na sól do kąpieli, dzięki której każda kąpiel będzie chwilą relaksu.

Każdy, kto ma wygodną wannę, może przygotować swój własny rytuał SPA. Wystarczy kąpiel z dodatkiem soli, która pozwala się odprężyć, ale również doskonale oczyszcza organizm. Właściwości soli łączą się tutaj z właściwościami wszystkich innych dodatków – a tych może być naprawdę sporo, bo domowa sól do kąpieli może być wzbogacona o naprawdę różne składniki pielęgnujące. Sprawdź to!

SÓL W KOSMETYCE

Kulinarnie zyskała złą sławę. Zdrowa dieta powinna zawierać jak najmniej soliy, ponieważ szkodzi ona naszemu zdrowiu. Co innego, jeśli chodzi o kosmetykę. Pielęgnacyjne właściwości soli sprawiają, że nie powinniśmy się jej obawiać. Czas zacząć wykorzystywać sól w kosmetyce – do peelingów, do okładów, do kąpieli.

Sole do kąpieli są szczególnie lubiane. Kryształki soli ubrane w piękne kolory i cudowny zapach sprawiają, że zwykła kąpiel może zamienić się w chwilę relaksu.

Właściwości kosmetyczne soli:
  • detoksykuje – usuwa szkodliwe toksyny,
  • przyspiesza metabolizm i odnowę komórkową,
  • wygładza i uelastycznia skórę,
  • poprawia mikrocyrkulację – łatwiej odżywić skórę,
  • przekazuje skórze cenne minerały,
  • wspomaga leczenie chorób skóry np. łuszczycy,
  • poprawia koloryt skóry.
Rodzaje soli do kąpieli

Nie każda sól nadaje się do kąpieli! Trzeba pamiętać, że każda sól ma inne właściwości. Zależą one np. od tego, z jakiego regionu jest pozyskiwana. Zdecydowaną rekordzistką, jeśli chodzi o zawartość minerałów, jest sól z Morza Martwego. To ją najczęściej poleca się do przygotowywania domowych peelingów i kąpieli, choć nie jest jedynym wartym uwagi składnikiem.

Oto najczęściej wykorzystywane w kosmetyce sole:

Różowa sól himalajska – bogata w cenne minerały sól himalajska pozyskiwana jest we wschodnim pasie Karakorum, na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Niegdyś znajdował się tam ocean, dlatego zalegające tam złoża soli są bogate aż w 84 różne minerały i pierwiastki! To właśnie różowa sól himalajska działa detoksykująco, ułatwia leczenie trądziku, łagodzi podrażnienia, a także rozluźnia mięśnie i eliminuje bóle stawów. Właśnie z tego względu warto sięgać po sól himalajską, kiedy chcemy przygotować sól do kąpieli DIY.

Sól z Morza Martwego – wspomniana wcześniej sól, która zdecydowanie przoduje wśród innych soli morskich, jeśli chodzi o zawartość minerałów. Zrobiona na jej bazie sól do kąpieli będzie bogata w magnez, siarczki, potas i wiele innych. Oryginalna sól z Morza Martwego jest odpowiednia dla osób, które mają problemy z nadmierną suchością skóry, trądzikiem i łuszczycą. Wspomaga leczenie reumatyzmu i przynosi ukojenie przy napięciu mięśniowym.

Sól Epsom – pozyskiwana w rejonach Wielkiej Brytanii sól, która jest czystym związkiem mineralnym siarczku magnezu. Wygląda jak gruboziarnista sól do kąpieli, ale nie ma tego, co jest dla soli charakterystyczne, czyli chlorku sodu. Sól Epsom chętnie wykorzystuje się w pielęgnacji, ponieważ zawiera bardzo dużo magnezu. Dodawanie jej do kąpieli sprawia, że szybciej pozbędziemy się zmęczenia, rozluźnimy mięśnie i złagodzimy podrażnienia. Sól do kąpieli na bazie soli Epsom poleca się przy chorobach skóry typu łuszczyca, AZS lub trądzik.

Szara sól z Guérande – prawdopodobnie najmniej popularna sól, ale mimo to warta uwagi ze względu na bogactwo minerałów, które zawiera. Kryształki w różnych odcieniach szarości wyglądają naprawdę pięknie i kryją w sobie takie składniki mineralne jak: wapń, potas, miedź, cynk i żelazo, przy niskiej zawartości sodu. Sól z Guérande pozyskiwana jest we francuskiej Bretanii. Zbiera się ją ręcznie, dlatego jest jedną z droższych soli do kąpieli.

DOMOWA SÓL DO KĄPIELI

Stworzenie swojej własnej solnej mieszanki wcale nie jest trudne. Peelingujące właściwości soli zachęcają do tego, aby łączyć ją z innymi składnikami i tworzyć kosmetyki DIY. Tak naprawdę niewiele potrzeba, aby stworzyć domową sól do kąpieli.

Co dodawać do soli?

Składniki należy dobierać indywidualnie do potrzeb. Domowa sól do kąpieli to przeważnie mieszanka soli i 2-3 dodatkowych składników. Nie należy przesadzać z ich ilością, aby sól zachowała swoją sypką formę.

  • naturalne olejki np. arganowy, migdałowy, malinowy, makadamia, marakuja itp.
  • olejki eteryczne np. rozmarynowy, bergamotkowy, lawendowy, waniliowy itp.
  • hipoalergiczne i bezzapachowe mydło w płynie (aby sól do kąpieli się pieniła)
  • ulubione zioła np. suszoną lawendę, rozmaryn, płatki róży, nagietka lub rumianku
  • inne dodatki np. skórki owocowe, pestki malin, barwniki.
Jak zrobić sól do kąpieli?

Wybraną sól do kąpieli – albo kilka różnych soli – wsypujemy do naczynia. W osobnym naczynku przygotowujemy mieszankę składników, które wzbogacą sól: olejów, ziół itp. Kolejnym krokiem jest dodanie przygotowanej mieszanki do naczynia z solą. Ważne! Soli powinno być zdecydowanie więcej, aby wchłonęła olejki i nie rozpuściła się w nich. Wszystko mieszamy ze sobą, przesypujemy na papierowe ręczniki i zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie można przesypać gotową sól do kąpieli do ozdobnego słoiczka. Jest gotowa do użycia.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *