Ryby zdrowe i niezdrowe
Od najmłodszych lat słyszymy, że ryby są zdrowe, bo stanowią źródło kwasów omega-3, witamin i mikroelementów. Tymczasem okazuje się, że nie wszystkie ryby są zdrowe. Niektóre nie tylko mają niewielką wartość odżywczą, lecz także zawierają toksyny i antybiotyki. Które ryby można jeść do woli, a których lepiej unikać? Poznaj zdrowe i niezdrowe ryby.
Zdrowe ryby:
Łosoś
To jedna z najtłustszych ryb – zawiera korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Jest źródłem witamin: A, D, E i B oraz mikroelementów: jodu i potasu. Najwięcej wartości odżywczych ma łosoś dziko żyjący, to znaczy pacyficzny i atlantycki, mniej łosoś norweski, najmniej łosoś bałtycki.
Tuńczyk
Tuńczyk ma niewiele kalorii i zawiera dużo białka. Stanowi bogate źródło witaminy D, która poprawia stan kości, odporność i ogólną kondycję. Duża zawartość witamin z grupy B odpowiada za kontrolę procesów energetycznych i funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego tuńczyk jest popularny wśród sportowców. Mikroelementy, które podnoszą jakość tuńczyka, to selen, magnez, fosfor i potas. Z drugiej strony, w mięsie tuńczyka znajduje się metylortęć, która jest toksyczna dla człowieka, dlatego na zbyt wysokie spożycie tuńczyka powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Niezdrowe ryby:
Panga i tilapia
Panga i tilapia mają znikomą zawartość białka, kwasów omega-3 oraz witamin A, E i D. Przy ich chowie często stosuje się antybiotyki, środki bakteriobójcze, hormony i pasze z rybiego tłuszczu, w którym gromadzą się toksyny.
Ryba maślana
„Ryba maślana” to określenie handlowe kilku gatunków ryb morskich. Ryba maślana jest bardzo tłusta, a także bogata w białko oraz witaminy A, E i D, ale zawiera dużo kwasu oleinowego – składnika niestrawnych i nieprzyswajalnych przez człowieka estrów woskowych, które wchodzą w skład wydzieliny gruczołów łojowych. Regularne spożywanie ryby maślanej może skutkować bólami brzucha, wymiotami i biegunką, dlatego nie poleca się jej zwłaszcza dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży.
Sum afrykański
Sum afrykański jest średnio tłusty, bogaty w białko i witaminę E. Zawiera niewielką liczbę kwasów omega-3 i dużą kwasów nasyconych, zwłaszcza palmitynowego, dlatego powinny go unikać osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Dodaj komentarz