Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Na czym polega trądzik neuropatyczny? Przyczyny i skutki

Trądzik neuropatyczny to najcięższa postać tej choroby. Ponieważ ma podłoże psychiczne, jego leczenie wymaga konsultacji z psychologiem, a niekiedy z psychiatrą. Trądzik neuropatyczny to problem osób, które mają niską samoocenę oraz za wszelką cenę dążą do doskonałości ‒ i nigdy jej nie osiągają. Na czym polega trądzik neuropatyczny oraz jakie są jego przyczyny i skutki? Jak leczyć trądzik neuropatyczny?

Na czym polega trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny to obsesyjne wyciskanie i rozdrapywanie niedoskonałości skóry, które daje poczucie kontroli. Niestety, chwilowe, ponieważ bakterie roznoszone przez palce powodują powstawanie nowych niedoskonałości. One także są wyciskane lub rozdrapywane.

Problem nawarstwia się, aż w końcu niemal cała powierzchnia twarzy jest pokryta wypryskami, rozdrapanymi plackami skóry, przebarwieniami i rankami. Z czasem powstają głębokie blizny po rozdrapanych krostach. Zazwyczaj wyjściowy problem chorego jest marginalny i objawia się kilkoma wypryskami w miesiącu na twarzy, plecach lub ramionach. Po kilku tygodniach konsekwentnego wyciskania i rozdrapywania pryszczy cała powierzchnia pokrywa się zmianami. To powoduje frustrację chorego i jeszcze bardziej pogarsza jego stan.

Trądzik neuropatyczny ‒ przyczyny

Trądzik neuropatyczny to jednostka chorobowa z pogranicza dermatologii i psychiatrii. Występuje u osób, które obsesyjnie wyciskają oraz rozdrapują krosty, grudki i zaskórniki. U podstaw choroby leżą problemy natury psychologicznej: lęk, niska samoocena, stany depresyjne i skłonność do autoagresji.

Chorzy mają nierzeczywiste wyobrażenie o własnym wyglądzie. Każdą niedoskonałość skóry od razu wyciskają, aby jak najszybciej się jej pozbyć i poprawić swój wygląd, nawet jeżeli ta jest ledwo niewidoczna. Większość chorych stanowią kobiety, które są zapatrzone w piękne modelki o nieskazitelnych cerach z okładek gazet i chcą być takie jak one.

Chorzy po wyciśnięciu krosty odczuwają euforię, która z czasem przeradza się w złość i żal.

Jak leczyć trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny to złożony problem, dlatego zarówno jego diagnoza, jak i jego leczenie jest skomplikowane. Chorzy często nie chcą przyznać się do krzywdy, którą sami sobie wyrządzają. Leczenie wymaga konsultacji dermatologicznej i psychologicznej (lub nawet psychiatrycznej):

  • Dermatolog zaproponuje leki, które będą zapobiegać powstawaniu niedoskonałości oraz zniwelują już powstałe blizny i przebarwienia. Kluczem do wyleczenia skóry będzie konsekwencja w ich zażywaniu połączona z powstrzymywaniem się od samodzielnego pozbywania się niedoskonałości;
  • Psycholog pracuje z chorym nad poprawieniem samooceny i nastroju oraz zahamowaniem działań autodestrukcyjnych.

Także bliscy powinni okazywać choremu wsparcie, to znaczy dowartościowywać go i spędzać z nim czas, aby nie myślał o swoim problemie. Ponadto muszą stanowczo reagować, jeżeli przyłapią chorego na wyciskaniu lub rozdrapywaniu niedoskonałości.

Trądzik neuropatyczny ‒ skutki

Nawet po skutecznym wyleczeniu trądziku neuropatycznego skóra nie będzie wyglądała jak dawniej. Wyciskanie i rozdrapywanie niedoskonałości pozostawi po sobie trwałe ślady w postaci blizn i przebarwień. Aby pozbyć się blizn, można zastosować zabiegi medycyny estetycznej, takie jak laser, mikronakłuwanie czy wypełnianie kwasem hialuronowym. Z kolei peelingi kwasami rozjaśnią przebarwienia.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *