Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jakie są sposoby na wypadanie rzęs? Powody, dla których rzęsy wypadają

Dlaczego rzęsy wypadają? Powody mogą być różne. Najczęstszą z nich jest niewłaściwa pielęgnacja, to znaczy stosowanie nieprawidłowo dobranych kosmetyków lub poddawanie się inwazyjnym zabiegom, które pogarszają kondycję rzęs. Zdarza się, że wypadanie rzęs jest objawem choroby. Dlaczego rzęsy wypadają i jakie są sposoby na wypadanie rzęs? Co jest skuteczniejsze: olejek rycynowy czy odżywka do rzęs?

Dlaczego rzęsy wypadają?

Za najczęstsze przyczyny wypadania rzęs uważa się:

  • stany zapalne brzegów powiek, spojówek i mieszków włosowych;
  • choroby oczu;
  • zabiegi chirurgii oka;
  • alergię na kosmetyki lub soczewki kontaktowe;
  • niedoczynność tarczycy;
  • łysienie plackowate;
  • nużycę (choroba pasożytnicza);
  • zaburzenia hormonalne (na przykład towarzyszące menopauzie);
  • chemioterapię;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • poważne niedobory witamin w organizmie;
  • stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków;
  • niektóre zabiegi kosmetyczne;
  • wolne rodniki (wywoływane przez papierosy, zanieczyszczenia środowiska itp.);
  • czynniki zewnętrzne (mróz, słońce, wiatr, gwałtowne zmiany temperatur itp.);
  • złe nawyki (na przykład pomijanie demakijażu przed pójściem spać).

Wypadanie rzęs jest zjawiskiem naturalnym, o ile jednego dnia nie tracimy ich więcej niż trzy. Jeżeli te dosłownie sypią się z oczu, należy zasięgnąć porady lekarza. Nadmierne wypadanie rzęs może być objawem poważnej choroby, ale równie dobrze przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać w czynnikach takich jak:

  1. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
    Dobrej kondycji rzęs zagraża stosowanie trudno zmywalnego, a zwłaszcza wodoodpornego tuszu. Dlaczego? Ponieważ usunięcie go wymaga intensywnego pocierania oka.
  2. Zabiegi kosmetyczne
    Inwazyjne zabiegi kosmetyczne, takie jak przedłużanie rzęs, są kolejną przyczyną ich wypadania. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy są one wykonywane zbyt często lub nieumiejętnie. Aby ograniczyć ryzyko, warto dać rzęsom czas na regenerację pomiędzy poszczególnymi zabiegami przedłużania.
    Nawet regularne sięganie po zalotkę może spowodować, że rzęsy staną się łamliwe i będą wypadać. Z tego powodu należy ostrożnie z niej korzystać i nigdy nie stosować jej na wytuszowane rzęsy.
  3. Czynniki atmosferyczne
    Niekorzystna pogoda, a zwłaszcza mróz, słońce, wiatr i gwałtowne zmiany temperatur, także może mieć destrukcyjny wpływ na kondycję rzęs. Aby temu zapobiec, należy je regularnie nawilżać. Najlepiej to robić za pomocą specjalnej odżywki do rzęs lub lekkiej pomadki nawilżającej do ust. Każdorazowo przed zastosowaniem nowego kosmetyku do rzęs warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry.

Sposoby na wypadanie rzęs

Niektóre kobiety wierzą, że podcinanie rzęs spowoduje, że te odrosną dłuższe i gęstsze. Niestety, cechy takie jak długość i kolor rzęs są uwarunkowane genetycznie, dlatego nie mamy na nie wpływu.

  • Olejek rycynowy
    Olejek rycynowy to stary i sprawdzony sposób na poprawę kondycji rzęs. Dlaczego jest skuteczny? Ponieważ wykazuje właściwości intensywnie nawilżające. Z tego powodu codziennie po wieczornym demakijażu warto nałożyć go na rzęsy. Olejek rycynowy można aplikować za pomocą specjalnej szczoteczki do rzęs lub wykorzystać tę ze zużytego tuszu (ale najpierw należy umyć ją wodą z mydłem i wysuszyć). Kondycja rzęs powinna ulec poprawie po kilku tygodniach takiej kuracji.
  • Odżywka do rzęs i brwi
    Gotowe preparaty, które wspierają wzrost i regenerację rzęs, najczęściej mają konsystencję żelu i dzięki temu łatwo się je aplikuje. Są szczególnie polecane kobietom, które przedłużają rzęsy, stosują zalotkę lub przeszły chemioterapię. Można je kupić zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Chociaż obie grupy preparatów zasługują na uwagę, produkty apteczne zwykle są bezpieczniejsze, bo nie zawierają składników, które podrażniają oczy i skórę wokół nich. O skuteczności odżywek do rzęs i brwi decyduje ich skład; najlepiej, jeżeli jest bogaty w ekstrakt z ogórka, granatu lub pestek dyni, w zieloną herbatę oraz w witaminy A i B12.
  • Pomadka nawilżająca do ust (!)
    Mało kto wie, że potrzebę codziennej pielęgnacji rzęs zaspokoi zwykła pomadka nawilżająca do ust, zwłaszcza bezbarwna i bezwonna. Jej postać nie jest istotna, podobnie jak sposób jej aplikacji; do tego celu można użyć zarówno palca, wacika, jak i oczyszczonej spiralki po zużytym tuszu. Pomadka do ust nawilża i nabłyszcza rzęsy, a tym samym poprawia ich kondycję i wygląd.
  • Delikatny demakijaż oczu
    Właściwie od tego powinniśmy zacząć. Już sam umiejętnie wykonywany, delikatny demakijaż oczu ograniczy problem nadmiernego wypadania rzęs. Największy wpływ na ich kondycję ma sposób usuwania tuszu. Najważniejsza zasada demakijażu oczu brzmi: rzęs nie wolno pocierać wacikiem. Zamiast tego należy go nasączyć płynem lub mleczkiem do demakijażu i lekko przyłożyć do powieki. Po chwili tusz rozpuści się, dzięki czemu będzie można go delikatnie zetrzeć. Ten proces przebiegnie sprawniej, jeżeli zastosujemy odpowiedni preparat do demakijażu. Odpowiedni, czyli jaki? Tłusty. Najlepszym wyborem będzie płyn dwufazowy, który szybko rozpuszcza zaschnięty na rzęsach tłuszcz.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *