Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak zrobić demakijaż twarzy i oczu? Kosmetyki do demakijażu

Oczyszczanie okolic oczu i twarzy to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki niemu pozbywamy się kurzu, brudu, sebum, potu i bakterii, które zatykają pory. Należy pamiętać, że oczyszczanie skóry to nie demakijaż ‒ owszem, te zabiegi są równie ważne, ale tylko pierwszy jest obowiązkowy. Demakijaż ma na celu zmycie ze skóry twarzy kosmetyków kolorowych, dlatego wykonują go tylko te kobiety, które robią makijaż. Jak zrobić demakijaż twarzy i oczu oraz jakie kosmetyki do demakijażu użyć do tego celu? Czy demakijaż wodą i mydłem jest bezpieczny dla skóry?

Jak zrobić demakijaż twarzy?

Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w odpowiedni kosmetyk do demakijażu, to znaczy mleczko, śmietankę, żel lub piankę. Który z nich wybrać?

Mleczko i śmietanka do demakijażu

Mleczko do demakijażu zawiera najwięcej składników nawilżających i najlepiej natłuszcza. To zaleta, ale nie przy tłustej cerze. Mleczko należy nakładać na twarz płatkiem kosmetycznym i delikatnie przecierać nim twarz. Wymieniamy waciki tak długo, aż kolejny będzie czysty. Z lżejszą od mleczka śmietanką należy postępować tak samo.

Żel i pianka do demakijażu

Żel i pianka do demakijażu to kosmetyki, które wymagają zastosowania wody. Z tego powodu zanim ich użyjemy, musimy nią zwilżyć skórę twarzy i szyi. Następnie nakładamy wybrany preparat na dłonie, rozsmarowujemy na twarzy i masujemy delikatnie, dopóki nie powstanie piana, po czym dokładnie go spłukujemy. Należy pamiętać, żeby do mycia twarzy używać letniej wody, ponieważ gorąca rozpuszcza i zmywa tłuszczową warstwę ochronną naskórka.

Tonik

Mimo że kosmetyki do demakijażu zawierają składniki pielęgnacyjne, po ich zastosowaniu należy przetrzeć twarz tonikiem. Dlaczego? Tonik przywraca skórze właściwe (kwaśne) pH, a prawidłowy odczyn to najlepsza ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto tonik niweluje uczucie ściągnięcia skóry, zwłaszcza po umyciu jej wodą, i przyjemnie odświeża naskórek. Jaki tonik wybrać? W przypadku skóry, która łatwo ulega podrażnieniom, najlepszym rozwiązaniem będzie tonik hipoalergiczny, który zawiera między innymi bioflawonoidy o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym.

Tonik do skóry tłustej i wrażliwej jest wzbogacony o pudry, które pozostawiają skórę matową przynajmniej na kilka godzin. Zdarza się, że zawierają jeszcze dodatek kory wierzby o działaniu rozjaśniającym cerę i ściągającym pory. Z kolei tonik do cery tłustej, podobnie jak ten do skóry suchej, musi być wolny od alkoholu.

Jak zrobić demakijaż oczu?

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka ‒ nawet cztery razy cieńsza niż w innych partiach twarzy! Z tego powodu do demakijażu okolic oczu należy wybrać kosmetyk do tego przeznaczony. Najlepszym rozwiązaniem będzie płyn dwufazowy złożony z warstwy olejowej (rozpuści kosmetyki) i wodnej (łagodzi podrażnienia). Przed użyciem tego kosmetyku należy go wstrząsnąć, aby obie fazy wymieszały się.

Aby zrobić demakijaż oczu, należy przyłożyć do nich wacik nasączony wybranym preparatem i poczekać kilkanaście sekund, aż ten rozpuści kosmetyki kolorowe. Następnie delikatnie przesuwamy wacik od wewnętrznego kącika oka w kierunku skroni, dopóki kolejny płatek nie będzie czysty.

Demakijaż wodą i mydłem

To przepis na demakijaż wielu kobiet. Czy godny naśladowania? Nie. Czy wykluczony? Też nie. Panie, które mają zdrową, młodą skórę, mogą myć twarz samą wodą, ale powinny zapomnieć o zwykłym mydle. Klasyczne mydło wysusza skórę, a tym samym niszczy jej warstwę ochronną i przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek. Ponadto ułatwia wnikanie alergenów i innych podrażniających czynników zewnętrznych. Z tego powodu należy je zastąpić kostką myjącą. Syndet, o którym mowa, zawiera mniej niż 10 procent mydła i ponad 90 procent syntetycznych detergentów myjących.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *