Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak pozbyć się trądziku? Domowe sposoby i profesjonalne zabiegi na trądzik

Trądzik to nie tylko problem natury estetycznej, lecz także poważna choroba, która sama nie minie. Na szczęście, na trądzik są domowe sposoby i profesjonalne zabiegi. Za chwilę odpowiemy na pytanie, jak pozbyć się trądziku.

Domowe sposoby na trądzik

  • Łagodne preparaty myjące na trądzik
    W pielęgnacji cery trądzikowej nie należy stosować mydeł i żeli antybakteryjnych, ponieważ główną przyczyną trądziku są zmiany hormonalne, a nie bakterie. Kuracja kosmetykami tego typu nie usunie pryszczy, lecz pogłębi problem i dodatkowo wysuszy skórę. Z tego powodu należy je zastąpić łagodnym preparatem myjącym i używać go raz lub dwa razy dziennie. Taki kosmetyk nie powinien zawierać składników takich jak Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate, ponieważ mogą podrażnić skórę. Za to sprawdzą się inne: Betaine, Decyl Glucoside i Disodium Laureth Sulfosuccinate.
  • Odpowiedni tonik i krem na trądzik
    Po umyciu twarzy żelem należy bezwzględnie użyć toniku, który zwęża ujścia gruczołów łojowych i odświeża skórę. Nie może zawierać alkoholu, ponieważ podrażnia skórę i pobudza gruczoły łojowe do jeszcze większej aktywności. Jeżeli cera jest przesuszona, na przykład zbyt silnie działającym żelem myjącym lub lekami, warto wspomóc się delikatnym kremem nawilżającym.
  • Kosmetyki złuszczające na trądzik
    Martwe komórki naskórka blokują ujścia gruczołów łojowych, dlatego należy się ich pozbyć. W tym celu zamiast peelingów mechanicznych (z drobinkami ścierającymi), które mogą się przyczynić do nasilenia objawów choroby, warto stosować peelingi enzymatyczne lub kremy z kwasami owocowymi. Te pierwsze zawierają enzymy owocowe lub ziołowe o działaniu rozpuszczającym martwe komórki. Z kolei kremy z kwasami rozjaśniają i wygładzają skórę, a także minimalizują przebarwienia i łojotok. Należy je stosować na noc.
  • Korektor na trądzik
    W przypadku zaczerwienienia na skórze, które zwiastuje powstanie wyprysku, warto miejscowo użyć sztyftu. Korektor przyspiesza gojenie pryszczy. Zwykle zawiera kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego i substancje łagodzące, na przykład hamamelis lub wodę termalną.
  • Preparaty przeciwsłoneczne na trądzik
    Opalanie szkodzi każdej skórze, ponieważ przyspiesza starzenie i sprzyja nowotworom skóry. Trądzikowej cerze szkodzi szczególnie, bo dodatkowo ją wysusza. W odpowiedzi skóra zaczyna się bronić i wydziela jeszcze więcej łoju. Z tego powodu przez cały rok należy używać lekkich preparatów przeciwsłonecznych (co najmniej SPF 30), zwłaszcza w przypadku stosowania kosmetyków z kwasami owocowymi, które zwiększają ryzyko powstania przebarwień posłonecznych.
  • Prawidłowa dieta na trądzik
    Nie ma dowodów potwierdzających tezę, że jedzenie określonych produktów, na przykład słodkich, słonych i pikantnych, nasila objawy trądziku, ale to nie oznacza, że można jeść wszystko. Prawidłowy sposób odżywiania się ma ogólny wpływ na cerę. Z tego powodu warto wybierać produkty bogate w witaminę A (reguluje złuszczanie naskórka) oraz w witaminy B2, B3 i B6 (ograniczają łojotok). Do jadłospisu należy włączyć cynk, który łagodzi stany zapalne i przyspiesza leczenie trądziku. Witamina A występuje w rybach, wątróbce, jajach, maśle, marchwi, szpinaku, pomidorach i w morelach, witaminy B2, B3 i B6 ‒ w rybach, fasoli, pełnoziarnistym pieczywie, migdałach, drożdżach, soi i w bananach, a cynk ‒ w owocach morza, ziarnach zbóż, pestkach dyni i w jajkach.
    Niektóre osoby zauważają u siebie nasilone objawy trądziku po spożyciu alkoholu, kawy, nadmiaru witamin B12 i D oraz na skutek przyjmowania leków z jodem lub bromem. W takiej sytuacji należy z nich zrezygnować.

Profesjonalne zabiegi na trądzik

  • Zabieg kawitacyjny na trądzik
    Zmian ropnych na skórze pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać. Taka ingerencja może zakończyć się podrażnieniem skóry lub infekcją, a ponadto zaognia problem. Zamiast tego warto wybrać się do kosmetyczki, ale nie na mechaniczne oczyszczanie, lecz na zabieg kawitacyjny, który polega na usuwaniu zanieczyszczeń za pomocą aparatu emitującego ultradźwięki.
  • Maski z alg lub ziół na trądzik
    Przy cerze podrażnionej lekami przeciwtrądzikowymi warto wybrać się do salonu kosmetycznego na zabiegi łagodzące, na przykład maski z alg lub ziół. Algi oczyszczają skórę, łagodzą stany zapalne i normalizują pracę gruczołów łojowych, z kolei zioła ściągają pory, nawilżają skórę i regulują wydzielanie sebum.

Farmakologiczne leczenie trądziku (retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub izotretynoina)

Jeżeli domowa pielęgnacja okazuje się niewystarczającą, warto wybrać się do dermatologa, który zaleci odpowiednie zabiegi, konsultację endokrynologiczną lub leczenie farmakologiczne. O doborze leku decyduje stopień nasilenia choroby. Mamy do wyboru leki oparte na retinoidach, kwasie azelainowym lub nadtlenku benzoilu oraz antybiotyki. W cięższych postaciach trądziku lekarz może zalecić terapię izotretynoiną.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *