Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak i czym czesać włosy? Szczotki i grzebienie do włosów

Częste czesanie może włosy osłabiać, łamać i plątać, zwłaszcza jeżeli używamy do tego celu nieodpowiedniej szczotki lub niewłaściwie dobranego grzebienia. Zanim pomożemy Wam znaleźć odpowiedź na pytanie, jaką szczotkę i jaki grzebień do włosów wybrać, ustalimy, jak i kiedy czesać oraz szczotkować włosy.

Jak i kiedy czesać włosy?

Nie wszystkie włosy dobrze znoszą czesanie. Tej czynności nie lubią być poddawane włosy kręcone ‒ z tego powodu lepiej to robić na mokro. Z kolei proste włosy należy czesać na sucho ‒ zarówno bezpośrednio przed myciem (aby zapobiec splątaniu), jak i już po wyschnięciu. Można zastosować odżywkę bez spłukiwania, która dodatkowo ułatwi rozczesywanie, jeżeli włosy wyjątkowo się plączą. Kosmyki powinny wysychać samoistnie, bez ingerencji gorącego powietrza suszarki. Jeżeli to możliwe, warto pozostawić włosy do swobodnego wyschnięcia, a następnie delikatnie je przeczesać.

Jak i kiedy szczotkować włosy?

Włosy warto szczotkować dwa razy dziennie: rano i wieczorem. W tym celu należy skierować głowę w dół i szczotkować włosy od szyi w stronę czoła, aby pobudzić krążenie i dotlenić skórę głowy. W ten sposób naturalne sebum zostanie rozprowadzone na całej długości włosów, co zapewnia dodatkową ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, kiedy szczotkujemy włosy, usuwamy zanieczyszczenia ‒ z tego powodu także sama szczotka wymaga systematycznego czyszczenia.

Jaką szczotkę i jaki grzebień do włosów wybrać?

 • Szczotka do włosów z naturalnego włosia, na przykład włosia dzika
  Szczotka z naturalnego włosia osadzonego w drewnianej podstawie to dobre rozwiązanie w przypadku włosów cienkich i delikatnych. Dlaczego? Ponieważ naturalne włosie jest bardzo elastyczne, a tym samym nie łamie włosów. Taka szczotka bardzo skutecznie rozczesuje splątane włosy ‒ zarówno na mokro, jak i na sucho. Ponadto nadaje im objętość i zapobiega rozdwajaniu końcówek. Szczotka z naturalnego włosia jest bardzo trwała i wystarcza na wiele lat. Jej jedyną wadą jest to, że łatwo zbiera kurz, z którego później trudno ją oczyścić.
 • Drewniana szczotka do włosów
  Drewniana szczotka do włosów została wyposażona w drewniane igiełki, dzięki którym zapobiega elektryzowania się włosów. Ponadto nie puszy włosów, nie przyczynia się do ich niszczenia i jest trwała. Warto wybierać takie drewniane szczotki do włosów, których igiełki są łagodnie zakończone.
 • Szczotka do włosów z plastikowymi igiełkami (Tangle Teezer)
  Szczotka z wysokiej jakości plastiku zakończona elastycznymi igiełkami bardzo dobrze rozczesuje włosy bez ciągnięcia i masuje skórę głowy. Jest idealna do gęstych, spuszonych włosów, które wygładza. Niestety, nie jest doskonała: może przyczyniać się do rozdwajania cienkich i delikatnych włosów oraz nie wystarcza na długo; już po mniej więcej roku użytkowania ząbki Tangle Teezera zaczynają się wyginać.
 • Klasyczny grzebień do włosów
  Jeżeli grzebień do włosów, to tylko drewniany ‒ w plastiku szybko pojawiają się uszkodzenia, które mogą niszczyć włosy. Grzebień najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów kręconych (które ‒ przypominamy ‒ czesze się tylko na mokro), falujących, gęstych i grubych. Także gęstość ząbków grzebienia należy dopasować do rodzaju włosów: im bardziej kręcone, tym rzadsze ząbki grzebienia.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *