Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak często myć włosy? Podstawowe zasady pielęgnacji włosów

Mówi się, że częste, a zwłaszcza codzienne mycie włosów prowadzi do ich przetłuszczania się. Sebum jest potrzebne, ponieważ chroni włosy i skórę głowy przed wysuszeniem. Z tego powodu niektórzy są zdania, że przez codzienne zmywanie go sprawiamy, iż skóra głowy zaczyna produkować coraz większe ilości sebum ‒ aby móc nadal chronić siebie i włosy. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak często myć włosy i czy można je myć codziennie? Jak używać szamponu do włosów oraz jak działają szampony na łysienie i wypadanie włosów?

Szampony kiedyś i dziś

Kiedyś szampony do włosów były znacznie bardziej „agresywne” niż dziś. Podczas gdy współczesne preparaty są dedykowane konkretnym rodzajom włosów, szampony produkowane pięćdziesiąt lat temu miały za zadanie jedynie oczyścić włosy. Do tego zalecano energiczne mycie skóry głowy, a więc oczyszczanie jej z ich naturalnej substancji nawilżającej, co w konsekwencji zwiększało jej produkcję. Cały ten ciąg przyczynowo-skutkowy przynosił efekt przetłuszczających się włosów. Z tego powodu uważano, że jedynym sposobem na przetłuszczającą się skórę głowy było „niezbyt częste mycie włosów”.

Jak wspomnieliśmy, obecnie mamy do wyboru wiele łagodnych szamponów, które są przeznaczone do codziennego mycia włosów. Raz w tygodniu warto używać silniejszego szamponu oczyszczającego.

Czy można myć włosy codziennie?

Ponieważ obecnie szampony do włosów nie zawierają tak silnie działających składników jak kiedyś, codzienne mycie włosów jest całkowicie bezpieczne, a wręcz wskazane. Zanieczyszczenia środowiska, kurz i pył, które na nich zostają, po prostu im szkodzą. Łój znajdujący się na skórze zawiera szkodliwe DHT (dihydrotestosteron). Jego nadmiar ogranicza tlen dostarczany do mieszków włosowych, co znacznie osłabia włosy. Jeżeli przetłuszczają się i wypadają, to sygnał, aby myć je bardzo często. Codzienne oczyszczanie skóry głowy z łoju pozwoli dotlenić mieszki włosowe i wzmocni włosy. To szczególnie ważne przy łysieniu androgenowym. Doprowadzenie do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy osłabia włosy i uniemożliwia im naturalny wzrost.

Należy pamiętać, żeby do codziennego mycia włosów wybierać szampony łagodne. Nawet preparaty przeznaczone do włosów przetłuszczających się mogą być stosowane maksymalnie raz w tygodniu.

Jak używać szamponu do włosów?

Wbrew pozorom, nie każdy to wie. Po pierwsze, należy go używać oszczędnie. Zbyt duża ilość szamponu ma szkodliwy wpływ na skórę głowy. Jedna kropla w zupełności wystarczy. Po drugie, szampon należy spieniać powyżej skóry głowy, aby nie dopuszczać do ich kontaktu. Dotykanie skóry głowy może prowadzić do usuwania sebum, a w dalszej perspektywie do jego nadprodukcji. Ponadto należy bardzo dokładnie spłukiwać głowę, aby nawet niewielka ilość szamponu nie pozostawała na włosach. Co więcej, warto ograniczyć stosowanie maski i odżywki, które przeciążają i przetłuszczają włosy. Raz w tygodniu taka kuracja zupełnie wystarczy. Wyjątkiem są bardzo suche włosy i delikatna skóra głowy; w takich przypadkach lekkiej odżywki należy używać przy każdym myciu.

Szampony na łysienie i wypadanie włosów

Szampony lecznicze (specjalistyczne) mają to do siebie, że ich stosowanie wymaga regularności. Z tego powodu takiego preparatu należy używać codziennie albo chociaż pięć razy w tygodniu. Aby efekty były widoczne, szampon na porost włosów, łysienie lub wzmocnienie cebulek trzeba stosować przy każdym myciu.

Jak stosować szampon na łysienie? Należy go nakładać dwukrotnie podczas jednego mycia włosów, chyba że producent zalecił inaczej. Szampon aplikujemy na mokre włosy oraz delikatnie masujemy włosy i skalp. Pozostawiamy szampon na włosach na dwie minuty, po czym spłukujemy go i nakładamy ponownie, tym razem na pięć minut.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *