Zimowe kosmetyki dla skóry wrażliwej i naczyniowej
Teleangiektazja brzmi jak nazwa tropikalnej choroby, tymczasem to przypadłość, która dotyka co trzecią osobę – tak właśnie określa się pękające naczynka krwionośne, obrazowo zwane pajączkami. Zimą pojawia się ich więcej, a wrażliwa naczynkowa skóra dostaje mocno w kość. Jak ją uchronić i jak pielęgnować? Poznaj najlepsze sposoby i sprawdzone kosmetyki do cery naczynkowej.
Cera naczyniowa – czyli jaka?
Ci, którzy mają cerę naczynkową wiedzą dobrze, ja źle wpływają na jej stan ciągłe zmiany temperatur (np. wychodzenie z ogrzanego pomieszczenia na mróz). Skóra naczyniowa to obecnie coraz częstszy problem, spotykany nawet u osób w młodym wieku. Co cechuje ten rodzaj cery? Oprócz charakterystycznych i mało estetycznych pajączków, czyli popękanych naczynek krwionośnych, taka cera ma zwiększona reaktywność zarówno na czynniki wewnętrzne (np. stres, emocje) jak i zewnętrzne (zmiany temperatur, nieodpowiednia dieta, zbyt gorące lub zbyt pikantne potrawy, alkohol, leki i szkodliwe czynniki atmosferyczne).
Często taką wrażliwą skórę naczynkową dotyka rumień przejściowy, utrwalony, a także wspomniane we wstępie teleangiektazje – rozszerzone naczynka krwionośne, czyli pajączki. Skóra naczynkowa piecze i swędzi, oraz powoduje tkliwość i dyskomfort w miejscu pojawienia się rumienia. Niestety powodem do pogorszenia jej stanu często są nieodpowiednie kosmetyki do twarzy.
Pielęgnacja cery naczynkowej zimą
Niskie temperatury i częste ich zmiany pogarszają stan skóry naczynkowej. Przechodzenie z ciepłych pomieszczeń do miejsc bardzo zimnych (i odwrotnie) powodują zwiększonej podatności na podrażnienia skóry wrażliwej. W pielęgnacji takiej skóry ważna jest delikatność i systematyczne nawilżanie, a także nieustanne wsparcie dla naczynek krwionośnych, dlatego warto sięgać po specjalne, głęboko odżywcze kosmetyki, np. serum, stworzone specjalnie z myślą o takiej skórze. Krem na zimę do naczynkowej cery powinien ją chronić przed mrozem i przed utratą wody, dlatego dobrze, jeśli ma w składzie emolienty i delikatnie kojące składniki.
Cera naczynkowa – demakijaż i oczyszczanie
Zimowa pielęgnacja cery naczynkowej zaczyna się już w momencie, gdy zmywamy makijaż. Dokładne ale delikatne i nieinwazyjne oczyszczanie skóry wykonasz stosując odpowiednio dobrany do twojej cery płyn micelarny. Idealnie nadaje się także do tego pianka myjąca, która usunie pozostałości kosmetyków oraz wszelkie zanieczyszczenia, a przy tym nie podrażni skóry. Omijaj natomiast wszystkie kosmetyki, które mają w nazwie „peelingujący”, a w składzie ścierające drobinki lub alkohole, mogące mocno podrażnić skórę.
W pielęgnacji cery naczynkowej doskonale sprawdzą się wyciągi żurawiny, kasztanowca oraz diosmina, uszczelniająca i wzmacniająca ścianki naczynek krwionośnych. Te składniki koją cerę i zmniejszają kruchość. naczynek. Ponieważ zimą promieniowanie słoneczne doskwiera równie mocno jak w letnie dni (słońce odbija się na białej tafli śniegu) – obowiązkowo stosuj też kremy z filtrem.
Aby natychmiast ukoić skórę i poprawić jej wygląd oraz osłonić na mrozie, sięgnij po specjalny krem, wzbogacony o zielony pigment maskujący zaczerwienienia: doskonale regeneruje i redukuje rumień.
Specjalne zabiegi do cery naczynkowej
Zapewne już się domyślasz, ze inwazyjny peeling czy mocno oczyszczająca maska z drażniącymi składnikami mogą pogorszyć, zamiast poprawić kondycję skóry naczynkowej. Jednak dla niej także przewidziano odpowiednie zabiegi do wykonania w domu. Raz w tygodniu zastosuj maskę zmniejszającą rumień, która jednocześnie obkurczy naczynka i je wzmocni. Dokładne oczyszczanie uda się natomiast dzięki specjalnemu, delikatnemu peelingowi enzymatycznemu, który nie wymaga tarcia, zatem jest delikatny dla naczynkowej skóry.
Dodaj komentarz