Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Wypadanie włosów: jakie są tego przyczyny i jak temu zapobiec?

Na całym ciele jest ich ok. 2 milionów, a na głowie – 100-150 tysięcy. Zdarza się, że z jednego mieszka włosowego wyrasta kilka włosów, co daje ich nie 150, a 400 tysięcy. Nawet szczęściarze z bujną fryzurą są narażeni na wypadanie włosów. Wypadanie włosów: jakie są tego przyczyny i jak temu zapobiec?

Wypadanie włosów – przyczyny:

 • Geny
  Dziedziczne łysienie to najczęstsza przyczyna utraty włosów. To uwarunkowany genetycznie zanik mieszków włosowych.
 • Choroby
  Łysienie może być spowodowane chorobą skórną lub wewnętrzną. Wśród chorób skóry najczęstszymi są grzybica i łojotok. Chociaż są one kłopotliwe w leczeniu, to nie niszczą mieszków włosowych. Przejściowa utrata włosów może wiązać się ze stresem, poważniejszą operacją, grypą lub inną ciężką infekcją z wysoką gorączką. Po ustąpieniu przyczyny włosy same odrastają.
 • Hormony
  Wypadanie włosów bywa związane z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak: niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto czy zespół Cushinga. Niektóre kobiety tracą włosy po porodzie, bo gwałtownie spada im poziom estrogenu, inne w czasie menopauzy. Te zaburzenia są przejściowe, a włosy z reguły odrastają.
 • Leki
  Wypadaniem włosów może skutkować chemioterapia oraz przyjmowanie lekarstw na takie choroby jak: zapalenie stawów, depresja, artretyzm czy nadciśnienie.
 • Dieta
  Wypadanie włosów może być efektem nagłej utraty masy ciała (spowodowanej na przykład bulimią lub anoreksją) bądź niedoboru białka i żelaza (do którego prowadzą między innymi anemia, wegetarianizm lub weganizm).
 • Pielęgnacja
  Włosy mogą wypadać z powodu alergii na jakiś składnik preparatu do ich pielęgnacji. Mogą tak reagować na nadużywanie suszarki, prostownicy, lokówki lub produktów do farbowania i stylizacji. Wypadanie włosów może być konsekwencją częstego czesania się w obciążające je fryzury takie jak ciasno związany koński ogon lub gęsto zapleciony warkocz.

Wypadanie włosów – jak temu zapobiec?

Wypadaniu włosów można zaradzić poprzez:

 • zmianę diety – szczególne znaczenie mają produkty bogate w biotynę, krzem, ryboflawinę i witaminę A;
 • właściwy dobór kosmetyków i prawidłową pielęgnację włosów, w tym czesanie, które pobudza krążenie krwi, a co za tym idzie – odżywia włosy;
 • miejscowe stosowanie preparatów zawierających minoksydyl;
 • transplantację.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *