Skąd się biorą pryszcze na głowie? Trądzik na skórze głowy
Trądzik na skórze głowy jest tak samo dokuczliwy i trudny do wyleczenia jak trądzik na twarzy, dekolcie lub plecach, za to dużo łatwiej go zamaskować. Skąd się biorą pryszcze na głowie i jak się ich pozbyć? Czy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych? Jak pielęgnować skórę głowy z trądzikiem?
Skąd się biorą pryszcze na głowie?
Zmiany trądzikowe na owłosionej skórze głowy powstają w taki sam sposób jak trądzik na twarzy: w wyniku wzmożonej aktywności gruczołów łojowych oraz zatykania porów skóry przez kosmetyki i zanieczyszczenia. Chociaż pryszcze na głowie to domena nastolatków, mogą występować także u osób w wieku dojrzałym. Sprzyjają im różnorodne czynniki, takie jak zbyt duża ilość cukru w diecie, stres, brak równowagi hormonalnej, zanieczyszczenia, zbyt częste stosowanie suszarki, przegrzewanie skóry głowy, niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji i zbyt rzadkie mycie włosów.
Pryszcze na głowie ‒ jak się ich pozbyć?
Niezależnie od swojej lokalizacji, pryszcze nie powinny być wyciskane. Aby się ich pozbyć, należy podjąć odpowiednie leczenie. Leczenie pryszczy na głowie nie jest łatwe ze względu na barierę w postaci włosów, które utrudniają aplikację maści i kremów leczniczych. Mimo to strzyżenie to ostateczność – sprawi, że pryszcze staną się bardziej widoczne.
Jeżeli zmiany ropne nie znikają po kilku dniach lub jest ich więcej, a włosy się przetłuszczają, należy udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię lekami na receptę. Przy trądziku na głowie można stosować niemal wszystkie preparaty antytrądzikowe do skóry z wyjątkiem tych z nadtlenkiem benzoilu, który może rozjaśniać włosy. Dobre efekty daje stosowanie cynku i kwasu salicylowego, ponieważ oba wysuszają ropne zmiany i dezynfekują skórę. Innym dobrym rozwiązaniem są szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem i cyklopiroksyną.
Pryszcze na głowie trzeba leczyć. Zaniedbany trądzik może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów i rozległych stanów zapalnych.
Jak pielęgnować skórę głowy z trądzikiem?
Gdy na skórze głowy pojawiają się ropne zmiany, warto przeanalizować skład kosmetyków do włosów. Często właśnie one są przyczyną problemów i samo ich odstawienie spowoduje zniknięcie krostek. Bezpośrednią przyczyną powstawania pod skórą ropnej zmiany są zatkane pory, przez które sebum produkowane przez gruczoły łojowe nie znajduje ujścia.
Co sprawia, że pory skóry są zatkane? Głównie oleje, zwłaszcza nakładane bezpośrednio na skórę. Podobne działanie mogą wykazywać emolienty zawarte w odżywkach. Ponadto niekorzystny wpływ na kondycję skóry głowy mają produkty do stylizacji, których nadmiar może utrudniać skórze wydalanie łoju. Z tego powodu warto z nich zrezygnować an czas leczenia.
Pryszcze na głowie a zapalenie mieszków włosowych
Ropiejące krostki na skórze głowy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych. Wywołują je bakterie lub wirusy. Do zapalenia mieszków włosowych dochodzi, kiedy drobnoustroje wnikają do mieszka przez ujścia gruczołów i tam wywołują stan zapalny. Wokół włosa pojawia się wtedy piekący, swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. W takiej sytuacji należy udać się do dermatologa.
Dodaj komentarz