Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Poradnik. Na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki do pielęgnacji?

Wchodzisz do drogerii i czujesz się przytłoczona mnogością rozwiązań, ilością dostępnych kosmetyków i ich różnorodnością. Nic dziwnego. Większość kobiet nie wie, jak poruszać się w labiryncie drogeryjnych półek. Czas to zmienić i dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki.

Oto krótki poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą wybierać mądrze i stosować dobre kosmetyki do codziennej pielęgnacji, ale nie wiedzą, jak tego dokonać.

Cena nie jest najważniejsza

Większość z nas dokonuje zakupów pod wpływem ceny. Wizja oszczędności jest na tyle silna, że chętnie korzystamy z promocji czy kupujemy w zestawach, bo pozornie płacimy mniej. Przedkładamy niską cenę nad jakość, choć tak naprawdę to właśnie jakość jest najważniejsza. Warto więc przestać myśleć wyłącznie o cenie, a zwrócić uwagę na inne wyznaczniki dobrego kosmetyku. Jak nie wpaść w cenową pułapkę? Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie „skąd taka cena”. Jeśli jest bardzo niska i okaże się, że to wina złego składu, będziemy wiedzieć, żeby tego kosmetyku nie kupować. Ale też z drugiej strony, jeśli jest bardzo wysoka i okaże się, że nie ma to uzasadnienia np. w innowacyjnych, egzotycznych składnikach lub niesamowitej skuteczności, to wiemy, żeby szukać dalej.

INCI prawdę Ci powie!

Bardzo ważna jest więc umiejętność analizy składu kosmetyków, choć i tutaj może spotkać nas kilka niespodzianek np. INCI. To nic innego jak International Nomenclature of Cosmetics Ingredients, czyli wszystkie te trudne do rozszyfrowania, najczęściej łacińskie nazwy składników. Sprawę utrudnia nie tylko fakt, że nie znamy łaciny, ale też to, że jeden składnik może występować w składzie po wieloma nazwami. Jak się w tym odnaleźć? Do analizy INCI wcale nie musimy znać na pamięć wszystkich składników stosowanych w kosmetykach. Istnieje wiele stron internetowych, a nawet wygodnych aplikacji na telefon, które po wpisaniu składnika/ów lub zeskanowaniu produktu wyświetlają informacje o jego bezpieczeństwie. Dowiemy się z nich m.in. jakie jest działanie danego składnika, jaką pełni funkcję w kosmetyku i czy jest bezpieczny.

WAŻNE! Żeby jakikolwiek składnik znalazł się w kosmetyku, musi przejść wiele badań i zostać dopuszczony do użycia w kosmetyce. Problemem nie jest więc to, że w składzie znajdziemy jakiś konserwant. On jest potrzebny, aby zachować świeżość kosmetyku, ale może nam szkodzić, jeśli jego stężenie jest wysokie, pojawia się w wielu kosmetykach stosowanych przez nas na co dzień lub oprócz niego nie ma w danym produkcie niczego, co faktycznie nam pomaga.

Naturalne znaczy lepsze

Jeśli jednak mamy skórę wrażliwą i nie chcemy nakładać na nią wielu syntetycznych substancji o wątpliwym pozytywnym wpływie na nasz wygląd, możemy sięgnąć po kosmetyki naturalne. Są coraz popularniejsze. Nie zawierają konserwantów, PEG-ów, parabenów, ftalanów, olejów mineralnych, silikonów itd. Mają za to skład przepełnionymi olejami, ekstraktami i wyciągami z roślin o działaniu antyoksydacyjnym, odmładzającym i rewitalizującym. Naturalne przeważnie znaczy dużo lepsze dla naszej skóry, choć i od tej zasady są pewne wyjątki np. potencjalne uczulenia na niektóre składniki roślinne. Przed użyciem każdego naturalnego kosmetyku warto zrobić więc próbę uczuleniową.

Nie wiesz? Pytaj i czytaj opinie!

Nawet najbardziej świadomy konsument, który wie, na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki, może mieć czasami dylemat. Kiedy jakość jest adekwatna do ceny, skład naturalny i dopasowany do potrzeb naszej skóry, a nami nadal targają wątpliwości, pytajmy specjalistów. W każdej drogerii znajdzie się ktoś, kto doradzi nam i pomoże wybrać właściwie. Nawet w sklepach z kosmetykami online możemy poprosić o radę na czacie lub zadzwonić do Biura Obsługi Klienta. Warto to robić, tak samo, jak warto pytać o opinie innych użytkowników. Jest wiele stron, na którym zbierane są recenzje produktów kosmetycznych. Klientki wymieniają plusy i minusy, wskazując czasami nawet typ swojej skóry lub włosów. I to właśnie są źródła, w których warto szukać informacji o tym, czy warto kupić dany kosmetyk, bo opinie są najważniejszym wyznacznikiem jakości.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *