Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Kanapkowa pielęgnacja. Wszystko o tonikach do twarzy

kanapkowa-pielegnacja.jpg

Nasza skóra wcale nie wymaga wielogodzinnej i żmudnej pielęgnacji, ale podstawą prawidłowego dbania o skórę jest wiedza. Dlaczego tonik do twarzy jest tak ważny? I na czym polega kanapkowa pielęgnacja?

W codziennej pielęgnacji nie jest istotne, ile kosmetyków użyjemy i jak drogie będą. Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości produktów. Poza tym cera potrzebuje szczególnej troski i stosowania wyłącznie takich produktów, które są jej niezbędne – przesada nie jest wskazana. Nie należy jednak zapominać o tych produktach, które są bardzo ważne dla naszej skóry, a takim z pewnością jest tonik do twarzy. Niesłusznie pomijany w pielęgnacji, mimo swojej ogromnej wartości i bardzo specyficznego działania.

Kanapkowa pielęgnacja

Co to jest kanapkowa pielęgnacja? Pomysłodawczynią jest Caroline Hirons – ekspertka do spraw pielęgnacji skóry, certyfikowana kosmetyczka, brytyjska blogerka. Propagowana przez nią metoda pielęgnacji szczególnie duży nacisk kładzie na stosowanie toniku lub mgiełki przed nałożeniem kremu – podobnie jak ma to miejsce w zasadach azjatyckiej pielęgnacji.

Kanapkowa pielęgnacja może kojarzyć się różnie, ale chodzi w niej o to, aby traktować tonik jak masło w kanapce. Kanapka z samą szynką i serem jest dobra, ale lepsza jest ta z masłem, majonezem lub czymś, co dodaje jej wilgotności przed położeniem dodatków. Właśnie taką rolę odgrywa tonik, który przygotowuje skórę na przyjęcie kremu, nawilża ją i wyrównuje jej pH.

Inne wyjaśnienie, czym jest kanapkowa pielęgnacja, zakłada, że chodzi o warstwowe nakładanie kosmetyków. Tak, jak kanapka ma warstwy, tak samo na naszą skórę powinny lądować kolejne produkty pielęgnacyjne, ale zawsze w odpowiedniej kolejności! Raczej nikt nie kładzie na chleb najpierw sera, a dopiero potem nie smaruje go masłem.

  1. Warstwa pierwsza – tonik, woda micelarna lub hydrolat.
  2. Warstwa druga – koncentrat, ampułka lub serum.
  3. Warstwa trzecia – preparaty punktowe np. na trądzik.
  4. Warstwa czwarta – nawilżający krem do twarzy.
Tonik do twarzy – podstawa pielęgnacji cery

Większość kobiet traktuje toniki wyłącznie jako kosmetyki do oczyszczania twarzy, zapominając, że nie taka jest ich funkcja. Oczyszczać skórę możemy na wiele sposobów – płynami micelarnymi, dwufazowymi, a nawet olejami (tzw. OCM, czyli Oil Cleansing Method). Tonik do twarzy powinien być stosowany mimo tego, już jako kolejny etap pielęgnacji.

Tonizowanie skóry to ma na celu przywrócenie skórze naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej, co określa się potocznie jako wyrównywanie pH. Często możemy zaburzyć je, np. stosując mocno oczyszczające kosmetyki, ale również nie ochraniając skóry przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, słońce, zanieczyszczenia. Dobry tonik pomaga.

Jak działa tonik do twarzy?
  • przywraca naturalne pH skórze,
  • zapewnia skórze mikropeeling,
  • odświeża i oczyszcza skórę,
  • przynosi ukojenie i łagodzi podrażnienia.

Toniki w większości przypadków są preparatami na bazie wody lub hydrolatów. Zawierają dużo cennych składników pielęgnujących np. witamin, minerałów. W toniku raczej nie znajdziemy składników tłustych (olejów, silikonów), dzięki czemu są bardzo lekkie, łagodne i świetnie się wchłaniają, nie obciążając skóry w żaden sposób.

Największa zaleta toniku to fakt, że można stosować go do każdego typu cery – w końcu zawsze potrzebujemy odświeżenia, nawilżenia i ukojenia. Mimo tego nie każdy tonik nada się w każdym przypadku, dlatego warto dobrać tonik do typu cery. Jak to zrobić?

  1. Cera sucha – polubi toniki odżywcze i nawilżające z gliceryną, alantoiną, mocznikiem, panthenolem, kwasem hialuronowym, mlekiem, witaminą C.
  2. Cera wrażliwa – potrzebuje toniku kojącego, w którym znajdziemy wyciąg z aloesu, wodę różaną, rumianek, kozie mleko, panthenol, wyciąg z alg.
  3. Cera tłusta – najlepiej zareaguje na tonik oczyszczający o dodatkowych właściwościach matujących np. z białą wierzbą, ogórkiem, babką lancetowatą.
  4. Cera trądzikowa – wymaga toniku antybakteryjnego i złuszczającego, najlepiej z kwasem glikolowym, siarką, szałwią, melisą, nagietkiem, cynkiem.
  5. Cera dojrzała – odmłodnieje, jeśli będziemy regularnie używać toniku złuszczającego, zawierającego kwasy owocowe lub kwasy AHA.

Nie należy mylić toniku z płynem micelarnym! Płyn micelarny oczyszcza skórę z makijażu i największych zanieczyszczeń, natomiast tonik usuwa ewentualne pozostałości, czyli drobne zanieczyszczenia. Jednak jego główną rolą jest tonizowanie i przygotowywanie skóry na przyjęcie kosmetyków pielęgnacyjnych.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *