Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jakie właściwości kosmetyczne ma szare mydło? Zastosowanie szarego mydła

Szare mydło było stosowane już przez nasze babcie. Później na chwilę o nim zapomniano, ale szybko wróciło do łask. Wszystko ze względu na jego szerokie właściwości (nie tylko kosmetyczne!) i zastosowanie. Jakie? Jak rozpoznać prawdziwe szare mydło i gdzie je kupić?

Jak rozpoznać prawdziwe szare mydło?

W tym celu należy przeanalizować jego skład. Tradycyjne szare mydło zawiera potassium palmate (ewentualnie potassium linoleate lub potassium olivate), tymczasem mydło sodowe – sodium palmate (ewentualnie sodium linoleate lub sodium olivate). Warto mieć na uwadze, że to ostatnie także ma wiele dobroczynnych właściwości, między innymi jest hipoalergiczne i pozbawione sztucznych barwników. Mydłem sodowym jest na przykład słynne mydło z Aleppo.

Oryginalne szare mydło, oprócz soli potasowej, zawiera między innymi wyższe kwasy karboksylowe, glicerynę, chlorek sodu i kwas cytrynowy.

Szare mydło – właściwości kosmetyczne

 • Nie uczula
  A w zasadzie uczula mniej niż inne mydła. Szare mydło jest hipoalergiczne, a przedrostek „hipo-” w języku greckim oznacza „mniej”. Wobec tego szare mydło nie powinno zaszkodzić nawet osobom z wrażliwą i przetłuszczającą się skórą. Z kolei w przypadku skóry suchej może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia, ale używane z balsamami i kremami nie będzie wywoływać takich skutków ubocznych.
 • Działa antybakteryjnie
  Szare mydło działa antybakteryjnie, dlatego niektórzy naukowcy zalecają zastępowanie nim produktów określanych jako „antybakteryjne”. Dlaczego? Te pierwsze często zawierają triklosan, który może wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, a nawet wykazywać działanie kancerogenne. Potwierdzają to wyniki pewnego eksperymentu. Badanie polegało na tym, że dwie grupy ochotników myły ręce przez 20-30 sekund (czyli przez minimalny czas, w którym mydła antybakteryjne mogłyby zadziałać). Wykorzystywały do tego celu dwa rodzaje mydeł: antybakteryjne i zwykłe. Nie dostrzeżono znaczących różnic między siłą zwalczania 20 szczepów bakterii przez którykolwiek z rodzajów mydła. Z tego powodu badacze polecają szare mydło, ponieważ nie zawiera triklosanu i triklokarbanu.
 • Działa łagodząco i regenerująco
  Szare mydło ma właściwości łagodzące, dlatego przyspiesza proces gojenia ropiejących ran, skaleczeń, obrzęków i wyprysków. Oczywiście powinno być stosowane jako kuracja wspomagająca, nie jedyne lekarstwo.
 • Pielęgnuje ciało i włosy
  Szare mydło może być stosowane do mycia nie tylko dłoni, lecz także całego ciała. Skutecznie oczyszcza włosy, ponieważ otwiera łuski włosowe, a tym samym umożliwia składnikom odżywczym dostanie się w głąb włosa. Warto pamiętać, że bez zastosowania odżywki lub maski nawilżającej włosy po myciu szarym mydłem mogą być wysuszone.

Przepis na kąpiel z szarego mydła dla dłoni lub stóp

Kąpiel z szarego mydła rozwiąże problem odcisków na stopach i podrażnień na dłoniach.

Składniki:

 • 4 litry ciepłej wody,
 • 1 łyżka szarego mydła.

Sposób przygotowania:

W misce wody umieszczamy łyżkę szarego mydła, które mieszamy aż do uzyskania emulsji. Moczymy w niej dłonie lub stopy przez 10-15 minut.

Szare mydło – zastosowanie

Szare mydło jest używane głównie do mycia ciała, a czasem także włosów. Stosują je zwłaszcza alergicy i osoby z cerą trądzikową. Mało kto wie, że szare mydło można wykorzystać przy pracach domowych, takich jak:

 • Wywabianie plam
  Szare mydło sprawdzi się w roli środka piorącego – nie tylko do ubrań, lecz także do wykładzin, terakoty i linoleum. Może być stosowane podczas prania ręcznego lub nanoszone bezpośrednio na plamę.
 • Czyszczenie pędzli do makijażu
  Szare mydło można stosować do czyszczenia pędzli do makijażu. W tym celu należy wyposażyć się w dwie miski z wodą i właśnie w szare mydło. Najpierw zanurzamy włosie pędzla w jednej z misek, a następnie dokładnie pokrywamy go mydłem. Po trzykrotnym powtórzeniu czynności należy zamoczyć pędzel w drugiej misce, tym razem z czystą wodą, aby całkowicie zmyć z niego mydło. Następnie ściskamy włosie w celu pozbycia się z niego nadmiaru wody i zostawiamy pędzel do wyschnięcia.
 • Czyszczenie ścian
  Szare mydło usunie plamę ze ściany, nawet jeżeli jest to zabrudzenie powstałe z wyschniętego tłuszczu.
 • Pielęgnowanie roślin doniczkowych
  Szare mydło przywróci dobrą kondycję roślinom doniczkowym, na których na przykład pojawiły się mszyce, wełniaki, białe grudki, przędziorki lub tarczniki. Aby się o tym przekonać, należy rozpuścić 20 dag mydła w litrze wody i takim roztworem przemywać kwiaty przez tydzień lub dwa.

Gdzie kupić szare mydło

Szare mydło – w kostce i w płynie – jest dostępne w aptekach i sklepach internetowych. Równie dobrze można zrobić je samodzielnie. W tym celu należy zaopatrzyć się w wodę destylowaną, oliwę z oliwek i wodorotlenek potasu.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *