Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak opóźnić starzenie się skóry? Poznaj przyczyny i objawy

Smutna prawda jest taka, że starzenia się skóry nie da się zatrzymać. Ale jest i dobra wiadomość: objawy upływu czasu można zminimalizować. Jak to zrobić? Wystarczy poznać przyczyny procesu starzenia, a potem zastosować odpowiednią pielęgnację. Jak opóźnić starzenie się skóry?

W jaki sposób starzeje się skóra?

Starzenie się skóry jest normalnym procesem i niestety nie mamy na niego większego wpływu. Zachodzi na dwóch poziomach:

  1. Starzenie wewnatrzpochodne (chronologiczne) – wiąże się z upływem czasu i jest uwarunkowane genami.
  2. Starzenie zewnątrzpochodne (fotostarzenie) – wywołane czynnikami zewnętrznymi: promieniowaniem UV, zanieczyszczeniem środowiska, niewłaściwym trybem życia.

Podczas procesu starzenia dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej, gruczołów potowych i łojowych oraz włókien kolagenu i elastyny. Komórki skóry dzielą się wolniej, skóra traci zdolności do regeneracji, staje się wiotka i podatna na uszkodzenia. Obniża się produkcja kwasu hialuronowego. Pojawiają się zmarszczki, cienie pod oczami, cera jest matowa i sucha w dotyku.

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

1. Odpowiedni tryb życia – nawyki, które pomogą ci zminimalizować skutki procesu starzenia

Pamiętaj o wypijaniu przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, diecie bogatej w świeże owoce i warzywa oraz o ograniczeniu cukru, fast foodów, papierosów i tłuszczów. Ważne także jest unikanie stresu, wysypianie się, ochrona skórze przed promieniami UV i wolnymi rodnikami, spożywanie potraw i przyjmowanie suplementów bogatych w antyoksydanty.

2. Pielęgnacja skóry – stosowanie kosmetyków dobranych do wieku i rodzaju skóry

U dziewczyn 25+ do pielęgnacji najlepiej jest stosować kosmetyki nawilżające i chroniące przed promieniami UV. Za mniej więcej 10 lat mogą pojawić się pierwsze zmarszczki mimiczne. Wtedy warto użyć produktów ujędrniających do twarzy, nawilżających kremów pod oczy i preparatów z kwasem hialuronowym. Panie 50+ powinny stosować kosmetyki z antyoksydantami, retinoidami oraz odbudowujące warstwę lipidową i poprawiające gęstość skóry.

3. Masaż i gimnastyka twarzy – ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie

Masaż można wykonać samodzielnie w domu podczas pielęgnacji skóry wieczorem. Dobrze sprawdzi się do tego miękka szczoteczka, wałek jadeitowy lub twoje palce. Należy także zastosować kosmetyki, które zapewnią poślizg podczas zabiegu: kremy używane każdego dnia lub olejki dobrane do typu cery.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *