Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak farbować brwi i rzęsy? Henna brwi i rzęs w domu i w salonie

Henna to tani i bezpieczny sposób na przyciemnienie brwi lub rzęs na nawet 3-4 tygodnie. Pozwala zaoszczędzić 10 minut dziennie, które kobiety poświęcają na makijaż brwi i rzęs. Zanim pomożemy odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest henna brwi i rzęs w domu, czy w salonie, wyjaśnimy, co to w ogóle jest henna i jak powstaje. Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania oraz jak wygląda nakładanie i zmywanie henny?

Co to jest henna i jak powstaje?

Czysta henna to zielonkawy proszek pozbawiony właściwości barwiących; nabywa ich dopiero dzięki kwasom i odpowiedniej temperaturze. Samodzielne przygotowanie henny nie jest zadaniem najłatwiejszym, ponieważ wymaga zmieszania proszku z odpowiednią ilością soku z cytryny, olejków eterycznych, cukru, wody i innych składników – dzięki temu henna nabiera lepkiej konsystencji. Ten pozornie łatwy proces wymaga nie tylko doświadczenia, lecz także wprawy.

Henna powstaje z ususzonych i rozdrobnionych liści lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis) – krzewu, który rośnie w gorącym klimacie. Co ciekawe, zawartość barwnika w tej roślinie zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury powietrza. Liście lawsonii zawierają czerwony barwnik zwany lawsonem, który łączy się z keratyną występującą we włosie i w efekcie nadaje mu kolor.

Henna do farbowania włosów, brwi i rzęs

Ponieważ naturalna henna zawiera barwnik o czerwonobrunatnej barwie, umożliwia pofarbowanie włosów, brwi i rzęs tylko na taki kolor. Wobec tego jak to możliwe, że w sklepach mamy do wyboru hennę w skrajnych odcieniach?

Taki preparat jest dostępny w formie proszku, który wymaga zmieszania z wodą utlenioną, bądź w postaci kremu lub żelu na bazie henny. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na skład takiego preparatu. Tym, co powinno nas szczególnie zainteresować, jest dodatek barwników wykorzystanych do produkcji; niejednokrotnie zdarza się tak, że zamiast naturalnego produktu pochodzenia roślinnego znajdziemy silnie uczulający preparat zawierający sztuczne barwniki.

Zawartość w hennie naturalnych składników pochodzenia roślinnego umożliwia nadanie rzęsom, brwiom i włosom różnych kolorów, na przykład dzięki indygo uzyskamy czarną barwę. Z kolei preparaty, w których skład wchodzi czarny barwnik parafenylenodiamina (PPD), może być niebezpieczny, ponieważ PPD jest silnym alergenem.

Henna brwi i rzęs w salonie kosmetycznym

Henna umożliwia nadanie brwiom lub rzęsom koloru zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Aby wykonać taki zabieg samodzielnie, należy zaopatrzyć się w preparat bogaty w naturalne barwniki lub co najmniej 24 godziny przed planowanym farbowaniem wykonać test alergiczny. Najbardziej spektakularne efekty uzyskuje się u osób o jasnych brwiach i rzęsach.

Test alergiczny polega na aplikacji preparatu na niewielki i ukryty fragment skóry, na przykład za uchem lub w zgięciu łokcia. Gdy henna wyschnie, należy poświęcić co najmniej dobę na obserwację reakcji skóry. Jeżeli żadne niepokojące objawy nie wystąpią, można przejść do farbowania brwi lub rzęs.

Jak dobrać kolor henny do koloru brwi lub rzęs? Na początku lepiej zrezygnować z ciemnych odcieni, ponieważ nie wiadomo, w jakim tempie włosy złapią kolor. Dla bezpieczeństwa swoją przygodę z henną można rozpocząć od preparatu w żelu, który jest delikatniejszy.

Henna brwi i rzęs w domu

Nakładanie henny

Preparat należy nakładać według zaleceń na ulotce. Grunt to nie dopuścić do tego, aby henna dostała się do oczu. Z kolei żeby zapobiec zabarwieniu skóry dookoła brwi lub rzęs, warto posmarować ją wazeliną lub tłustym kremem, a na dolną powiekę położyć płatek kosmetyczny bądź gazę.

Po farbowaniu brwi należy wydepilować włoski, które wychodzą poza łuki (Uwaga! Nie należy tego robić przed aplikacją henny!). Następnie rozprowadzamy produkt bez dotykania skóry, zwłaszcza pomiędzy włoskami brwi, aby efekt był bardziej naturalny. W zależności od marki preparatu pozostawiamy go na brwiach lub rzęsach na 5-10 minut, żeby następnie zmyć go mokrym wacikiem.

Efekty farbowania powinny pozostać widoczne przez 3-4 tygodnie w przypadku rzęs i do 2 tygodni w przypadku brwi. Henna nie wpływa negatywnie na kondycję włosków, dlatego można ją ponawiać, ilekroć zajdzie taka potrzeba.

Zmywanie henny

Jeżeli brwi po nałożeniu henny są za ciemne, należy rozjaśnić je płynem do zmywania henny lub przeznaczonym do demakijażu. Wizyta w salonie kosmetycznym pozwoli uniknąć większości wpadek przy zabiegu henny brwi i rzęs. Z tego powodu warto go rozważyć, zwłaszcza że profesjonalny zabieg obejmuje modelowanie kształtu brwi.

Henna brwi i rzęs – przeciwwskazania 

Jak wspomnieliśmy, henna jest bezpieczna, mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Oto one:

  • niedawna depilacja;
  • ranki lub skaleczenia w okolicy brwi i powiek;
  • alergia na któryś ze składników preparatu;
  • zaczerwienienie lub opuchlizna powiek;
  • jęczmień;
  • stany zapalne oka.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *