Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Jak dbać o przeszczepione włosy? Kilka sprawdzonych metod

Przeszczep włosów jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji chirurgii plastycznej zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ma na celu zahamowanie łysienia i zagęszczenie włosów. Aby efekt utrzymał się jak najdłużej o przeszczepione włosy należy odpowiednio dbać. Jak robić to poprawnie?

Ryzyko przed przeszczepem włosów zawsze istnieje

Najprawdopodobniej będziesz potrzebować kilku operacji, aby uzyskać pożądane zagęszczenie włosów, a leczenie między nimi zwykle zajmuje kilka miesięcy. Twoje włosy mogą również wypaść po transplantacji. Pamiętaj jednak, że nowe włosy będą rosły, chociaż może to trochę potrwać. Inne ryzyko związane z przeszczepem może obejmować: infekcje, nadmierne krwawienie, blizny, śmiertelność mieszków włosowych, nienaturalnie wyglądający i niejednolity wzór wzrostu włosów.

Głowę owiń na 24 godziny po operacji

Po operacji głowa będzie owinięta specjalną opaską, bandanę i czepek chirurgiczną. Jeśli masz opatrunek na obszarze nacięcia skóry, to zwykle jest on usuwany następnego dnia. Dzień po zabiegu zdejmij bandanę i czepek, ale nie zdejmuj opaski. Podczas tej czynności należy zachować ostrożność, aby uniknąć wyciągnięcia przeszczepionych mieszków.

Unieś głowę na noc

Po przeszczepie włosów powinnaś spać z podniesioną głową przez co najmniej trzy dni. Utrzymanie głowy podniesionej po zabiegu ograniczy obrzęk skóry głowy. Weź kilka dodatkowych poduszek do łóżka i śpij na plecach.

Zwróć uwagę na sygnały organizmu

Przez kilka dni po przeszczepie włosów odczuwasz niewielki ból, obrzęk lub zaczerwienienie na skórze głowy lub wokół niej? Jeśli dasz sobie odpowiedni poziom odpoczynku i ściśle przestrzegasz instrukcji chirurga, objawy te powinny ustąpić po kilku dniach. Jeśli jednak nasila się ból, a obrzęk lub zaczerwienienie jest widoczne, to możesz mieć zainfekowaną skórę w miejscu przeszczepu. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Innymi oznakami infekcji są: gorączka, uczucie chłodu, ropa wydobywająca się z linii szwu lub miejsca przeszczepu. Do zmniejszenia dyskomfortu użyj kostek lodu, które przyłożysz nie na miejscu przeszczepu, lecz wyżej lub na czole.

Weź leki zalecone przez twojego lekarza

Po zabiegu otrzymasz recepty na różne leki. Przyjmuj je w przepisanej dawce przez zalecony czas. Twój lekarz może przepisać: preparaty działające przeciwzapalnie, leki przeciwbólowy łagodzący tkliwość i ból w skórze głowy oraz antybiotyk, który zapobiega infekcji.

Nie szoruj i nie drap głowy

W okolicy przeszczepionego obszaru możesz czuć swędzenie przez kilka dni. Nie wolno drapać skóry lub zdzierać strupów, bo możesz doprowadzić do wypadania nowych włosów. Jeśli skóra, z obszaru której włosy wypadły krwawi, to przytrzymaj czysty wacik aż do ustania krwawienia. Zadzwoń do swojego lekarza, aby poinformować go, co się stało. Jeśli swędzenie jest zbyt trudne do kontrolowania, to również skonsultuj się z lekarzem.

Umyj włosy bardzo delikatnie

W zależności od zaleceń chirurga i zabiegu, powinieneś być w stanie umyć włosy w ciągu dwóch dni od zabiegu. Przez pierwsze kilka dni stosuj delikatne kosmetyki, np. szampony dla dzieci. Spień szampon, a pianę przesuwaj po powierzchni skóry bardzo delikatnymi kolistymi ruchami. Unikaj pocierania skóry głowy i spłucz czystą wodą. Nie używaj wody pod dużym ciśnieniem i bardzo zimnej lub bardzo gorącej wody.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *