Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Fryzura królowej lodu. Jak dbać o włosy zimą? Topowe porady

Zima to nie azyl dla zaniedbanych włosów. Moda na piękne i zdrowe włosy trwa cały rok. Zimą – mimo iż temperatura za oknem nie jest dla naszych kosmetyków najprzyjaźniejsza, a suche powietrze z grzejników sporo dokłada do tego procesu dewastacji – niestety ciągłe chowanie ich pod czapką i spanie w ciasno upięte kitki nie jest rozwiązaniem. Jak zatem pielęgnować włosy zimą i co robić, by później wiosną, gdy pozbędziemy się czapki nie były one w opłakanym stanie?

Włosy na mrozie – co im zagraża, dlaczego niszczeją?

Zima jest bardzo nieprzyjazna dla włosów, zaś nieodpowiednia pielęgnacja może zniszczyć nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne struktury włosa. Niskie temperatury odczuwa też skalp: zima także bardzo osłabia cebulki. Ponadto w ową zimną porę roku włosy są narażone na nagłe, dosyć drastyczne zmiany temperatur: na przemian mroźne oraz suche powietrze z grzejników to bardzo zdradliwy i niszczycielski dla nich duet.

Noszenie czapki i szalika chroni nas oczywiście przed grypą, ale wcale nie ułatwia pielęgnacji: włosy są oklapnięte, skóra głowy ma zakłóconą cyrkulacje, pasma łatwiej się przetłuszczają, hydro-lipidowa bariera skóry staje się rozregulowana i pasma tracą ładny wygląd. Jak o nie zadbać, b zima nie dała im się aż tak bardzo we znaki?

Zimowa pielęgnacja włosów – jak mieć włosy idealne?

1. Jak dbać o włosy zimą – świeże włosy pomimo czapki

Zima to bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów, pod czapką nie pozostają długo świeże, zaczynają się przetłuszczać w nadmiarze. Aby włosy pozostały lekkie, można je myć nawet codziennie: najlepiej wybrać delikatny, naturalny szampon normalizujący. Jeśli nie masz czasu na mycie włosów a musisz szybko odświeżyć fryzurę, spryskaj ją suchym szamponem. Natychmiast odzyskają świeżość. Pamiętaj tylko, by następnego dnia je koniecznie umyć.

2. Jak dbać o włosy zimą – nawilżanie: jak i czym?

W obronie przed suchym powietrzem należy zapewnić włosom oraz skórze głowy odpowiednie nawilżenie. W chłodne dni włosy szybciej tracą wodę z wnętrza, a ich łuski potrafią rozchylać się mocniej niż zazwyczaj. Dlatego stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

Dobry, nawilżający szampon do włosów uratował zimą już niejedną fryzurę i zapobiegł dewastacji włosów. Możesz go używać na zmianę z normalizującym szamponem do włosów. Innym dobrym pomysłem na to by zadbać o skalp i włosy jest stosowanie szamponów micelarnych, lub zakup specjalnej wcierki do skóry głowy, która oczyści skalp i jednocześnie go nawilży (np. z wyciągiem z bursztynu).

3. Jak dbać o włosy zimą – stop przetłuszczanie czyli, czysta skóra głowy

Oprócz regularnie stosowanego szamponu normalizującego doskonałą równowagę zapewni skórze głowy olejowanie. Oleje wbrew powszechnej, krzywdzącej opinie wcale nie przetłuszczają włosów ani nie nasilają łojotoku. Pamiętaj, że nic nie zmyje tłuszczu (tego z włosów też) lepiej niż inny tłuszcz. Olejki zabezpieczą też włosy i skórę głowy przed utratą nawilżenia.

Olejowanie włosów olejkami wzmocni krążenie podskórne, dotleni komórki skóry i pobudzi cebulki do pracy, a włosy do wzrostu.

4. Jak dbać o włosy zimą – końcówki bez puszenia i innych niespodzianek

Końcówki włosów niszczeją najszybciej – to przecież ta część włosa, która jest z nami najdłużej – narusza je „ząb czasu”, więc rozdwajają się, a zimą – słabsze i cieńsze – często zaczynają się puszyć.

Zimą regularnie je podcinaj, a na co dzień zadbaj o to, by były chronione przed niszczeniem i niekorzystną temperaturą: kup im specjalne serum, które zabezpieczy końce włosów przed suchym powietrzem, oraz silnym mrozem. W tej roli oprócz specjalnych silikonowych preparatów dobrze się sprawują naturalne olejki

5. Jak dbać o włosy zimą – elektryzowanie się włosów

Elektryzowanie i stroszenie się włosów to „zimowa zmora” wszystkich niemal włosów, choć najczęściej przydarza się tym delikatnym i cienkim. Jak powstrzymać elektryzowanie się włosów? Wybierz do ich pielęgnacji szampon z dodatkiem naturalnych olejków (czyli kupić taki o specjalnie opracowanym składzie, albo dodać krople lub dwie naturalnego olejku do tradycyjnego szamponu), a na co dzień użyj antystatycznego sprayu – najlepiej pokryć nim wnętrze czapki i delikatnie zwilżyć szczotkę do czesania włosów.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *