Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Czy mydło Aleppo działa leczniczo na skórę? Rodzaje i właściwości syryjskiego mydła

Żadne mydło nie jest lekarstwem ani też wyrobem medycznym. Jednak to wyjątkowe, pochodzące z Syrii mydło Aleppo może wspomóc leczenie wielu chorób dermatologicznych i stanów zapalnych skóry. Z pewnością też doskonale pielęgnuje  skórę i skutecznie ją oczyszcza. Sprawdź niezwykłe działanie mydła Aleppo, dowiedz się, jak powstaje i w jaki sposób pielęgnuje skórę. 

Mydło Aleppo od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest hitem wśród fanek naturalnej pielęgnacji skóry. Czemu mydło Aleppo zawdzięcza swoją sławę? Dlaczego mówi się, że jest naturalnym antybiotykiem dla skóry?

Mydło Aleppo (powszechnie zwane też Alep) produkowane jest w Syrii od ponad 4000 lat. Nazwa pochodzi od miejscowości, w której zaczęto masowo produkować mydełko (Aleppo). Przez dekady mydło znane było jedynie Syryjczykom, ale zaczęło być doceniane po 800 roku naszej ery, gdy do pielęgnacji wprowadzili je mieszkańcy z terenów  basenu Morza Śródziemnego.

Do Europy mydło trafiło za sprawą Krzyżowców, zaś francuscy rzemieślnicy zaczęli produkować “europejską” wersję tego znanego mydła – by ułatwić sobie dość trudny na tamte czasy dostęp do oryginalnego Aleppo.

Do oliwy z oliwek dodawali olej palmowy, a z czasem również olej kokosowy. Tak powstało mydło marsylskie, które swoją sławą na długie lata przyćmiło popularność syryjskiego kosmetyku.

Po dziś dzień syryjskie mydło Aleppo wytwarza się według pradawnych i  tradycyjnych metod: tajniki produkcji syryjscy rzemieślnicy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Ten unikalny proces rozpoczyna się od trwającego kilka dni gotowania oliwy z oliwek. Uzupełnia się ją o sód pozyskany z soli morskiej. Na ostatnim etapie gotowania dodaje się do mikstury olej laurowy, po czym wlewa mydło na arkusze woskowanego papieru, albo do przygotowanych form i pozostawia na tydzień, by “dojrzało” i stwardniało. Ostatnim etapem jest porcjowanie mydła.

Mydło Aleppo – ciekawostki

  • Mydło Aleppo, zanim trafi do sprzedaży, leżakuje około 12 miesięcy.
  • Mydło Aleppo suszy się i przechowuje w wentylowanych piwnicach.
  • Mydło Aleppo z zewnątrz jest szare, a w środku zielone.
  • Mydło Aleppo składa się w 100% z naturalnych składników.
  • Główne składniki mydła Aleppo to oliwa z oliwek, olej laurowy, woda morska oraz wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu.
  • Nie spotkamy w nim tłuszczów zwierzęcych, oleju palmowego, konserwantów, substancji zapachowych, barwników, emulgatorów i substancji utwardzających.
  • Możesz spotkać też mydło Aleppo, w którym znajduje się naturalny popiół roślinny – takie mydło to jeszcze delikatniejsza wersja mydła Aleppo, w 100% roślinna.
  • Mydło Aleppo produkuje się ręcznie w Syrii, zaś każda kostka mydła jest pieczętowana i ręcznie krojona.
  • Proces leżakowania mydła Aleppo trwa od 6 do 12 miesięcy, którym to czasie mydło zmienia swój odczyn, wilgotność i kolor. Z zewnątrz staje się ono szaro-brunatne, a w środku pozostaje zielone.
  • Mydło Aleppo może zawierać różne proporcje olejów.
  • Zawartość oleju laurowego mówi nam, jak silne działanie antyseptyczne i regenerujące ma mydełko, zaś zawartość procentowa oliwy z oliwek mówi nam o jego działaniu odżywczym i nawilżającym.

Mydło Aleppo – składniki

Swoje właściwości mydło Aleppo zawdzięcza kluczowym składnikom – oliwie z oliwek i olejowi laurowemu.

Oliwa z oliwek – jest nasycona dobroczynnymi składnikami: kwasami tłuszczowymi, polifenolami i witaminami A, B, C, E i F. Doskonale nawilża, odżywia i regeneruje skórę, chroni ją przed utratą wilgoci i jest doskonałym, silnym antyoksydantem, chroniącym od wolnych rodników. oliwa opóźnia procesy starzenia się skóry, wzmacnia jej elastyczność, poprawia jej napięcie.

Wspomaga leczenie ran, leczy wszelkie choroby skórne (AZS, łuszczycę), delikatnie  natłuszcza skórę, dba o równowagę sebum, reguluje pracę gruczołów łojowych. Oliwa z oliwek jest idealna do każdego rodzaju skóry: suchej, wrażliwej, dojrzałej i alergicznej, tłustej, trądzikowej.

Olej laurowy – tłoczony jest na zimno z owoców wawrzynu szlachetnego. W jego składzie odnajdziesz glicerydy kwasu laurynowego, palmitynowego, olejowego i linolowego a także cenne w pielęgnacji olejki eteryczne. Olej laurowy to ceniony kosmetyk: działa antyseptycznie, dezynfekuje, działa przeciwbakteryjnie. Wspomaga regenerację skóry, łagodzi stany zapalne, dba o płaszcz hydro-lipidowy skóry, a ponadto doskonale wspomaga leczenie trądziku, zwęża pory i oczyszcza z zaskórników.
Czy wiesz, że mydło Aleppo nie jest tylko i wyłącznie do skóry? Świetnie sprawdza się także w pielęgnacji włosów:  reguluje poziom sebum, pomaga zwalczyć łupież, hamuje wypadanie włosów i spowalnia ich przetłuszczanie. Ponadto doskonale myje włosy i usuwa z nich nadmiar komedogennych składników np. z kosmetyków do stylizacji.

Mydło Aleppo – właściwości kosmetyczne

  • Nawilża skórę i nadaje jej miękkości.
  • Zwęża pory skóry i minimalizuje ilość zaskórników.
  • Łagodzi stany zapalne.
  • Pomaga w gojeniu się ran, otarć i podrażnień skórnych.
  • Wygładza i uspokaja skórę.
  • Regeneruje naskórek.
  • Odnawia naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry.
  • Reguluje poziom sebum.
  • Pomaga zwalczyć łupież.

Jakie mydło Aleppo wybrać do rodzaju cery?

Dla skóry suchej lub normalnej: wybierz mydło z 5% zawartością oleju laurowego, lub takie,  w którym występuje tylko oliwa z oliwek. Idealne dla Ciebie będzie też mydło z czarnuszką lub mydło Aleppo z różą damasceńską. Przy skórze normalnej dobrze też działają mydła z ekstraktem z fiołka, cytryny, czy jaśminu.

Dla skóry tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej: wybierz mydło Aleppo z 40% zawartością oleju laurowego. Dla lepszego oczyszczania skóry warto nabyć mydło z dodatkiem glinki kosmetycznej, albo mydło z błotem z Morza Martwego.

Do skóry dojrzałej idealne jest mydło Aleppo z wysoką zawartością oliwy z oliwek: najlepsze będzie  mydło w 100% oliwne, z 12% zawartością oleju laurowego.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *