Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Cienie do powiek – jak je dobrać i jak ich używać?

Malowanie oczu wcale nie jest takie łatwe, jak może ci się wydawać. Najważniejszy jest wybór cieni do powiek. Musisz zwrócić uwagę na formułę, wykończenie, składniki i masę innych rzeczy. Nie bez znaczenia jest także poprawna aplikacja tych kosmetyków. Sprawdź, jak wybierać i nakładać cienie do powiek, żeby cieszyć się ładnym makijażem.

Cienie do powiek – najważniejsze sprawy

Kiedy będziesz wybierać cienie do powiek, zwróć uwagę na ich jakość i skład. Kosmetyki, które nakładasz wokół oczu, nie powinny zawierać metali ciężkich, sztucznych składników i innych toksycznych substancji. Cienie do powiek nie powinny być również perfumowane. Zanim kupisz produkty do makijażu oczu, zapoznaj się z opiniami na ich temat, poproś o próbki i przetestuj, sprawdź, ile mają wspólnego z ekologią i naturalnością.

Cienie matowe vs cienie perłowe

W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, wybierz cienie o odpowiednim wykończeniu: matowym lub perłowym. Cienie matowe mają aksamitną i jednorodną formułę, są bardziej suche. Ich aplikacja wymaga większej wprawy, a przejścia pomiędzy tonami mogą być bardziej widoczne. Aby uzyskać profesjonalny efekt, należy je odpowiednio rozcierać. Matowe cienie do powiek są doskonałe zarówno do makijażu dziennego, jak i do makijażu wieczorowego.

Cienie perłowe natomiast mają bardziej tłustą i mniej jednorodną fakturę. Charakteryzuje je połysk lub metaliczne wykończenie. W zależności od pigmentów perłowych dają satynowy, metaliczny lub perłowy efekt. Takie cienie do powiek dobrze wyglądają na młodej i gładkiej powiece; nałożone na skórę dojrzałą mogłyby podkreślać zmarszczki.

Cienie do powiek: suche, sypkie czy płynne?

Cienie do powiek dzielimy na trzy rodzaje pod względem formuły:

  • suche – do tej grupy zalicza się cienie w kamieniu, prasowane i wypiekane. Zawierają małą ilość substancji tłuszczowych, mają aksamitną konsystencję, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie zbierają się w załamaniach powiek;
  • sypkie – zawierają dużą ilość pigmentu, który daje mocno nasycony kolor. Mają formę proszku i mogą się osypywać – lepiej nakładać je przed zastosowaniem podkładu. Do tej grupy zaliczamy również cienie mineralne, które są polecane osobom z wrażliwą i alergiczną skórą;
  • płynne – cienie z tej grupy nie zawierają pigmentów kryjących i są tworzone na bazie wody, która odparowuje po zaaplikowaniu. Należy nakładać je na odtłuszczoną skórę – wtedy utrzymają się dłużej, a efekt będzie bardziej naturalny.

Jak sprawdzić jakość cieni?

Aby sprawdzić jakość cieni, należy nałożyć je na odtłuszczoną i przypudrowaną powiekę. W sklepie taki test można przeprowadzić na suchej dłoni. Kosmetyk dobrej jakości jest jedwabisty, z łatwością się rozprowadza i dobrze przylega do skóry. Cienie do powiek słabej jakości będą się rozwarstwiać, osypywać i blaknąć w trakcie dnia.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *