Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Botoks: działanie i skutki uboczne

Serine young woman is getting facial botox injection. Beautician hands in gloves holding syringe near her face

Botoks to jeden ze sposobów na walkę z upływającym czasem. Zabieg wykonywany regularnie wpływa na młodszy wygląd skóry, ale przeprowadzany zbyt często powoduje dziwny i długotrwały grymas na twarzy. Co to jest botoks i jakie jest jego działanie?

Co to jest botoks?

Botoks, inaczej toksyna botulinowa typu A i jad kiełbasiany, to jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn. W niewielkich dawkach może być stosowany w neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej. Wstrzykiwanie botoksu łagodzi zmarszczki mimiczne, to znaczy kurze łapki, zmarszczki na czole i tak zwaną „zmarszczkę lwią” między brwiami. Botoks stosuje się także w celu uniesienia opadających kącików ust oraz wygładzenia tak zwanych „zmarszczek palacza” nad górną wargą i „pomarańczowej skórki” na brodzie. Botoks może być wykorzystywany również do niwelowania zmarszczek na szyi i dekolcie.

Botoks – działanie

Botoks wstrzykuje się w okolice zmarszczki, co blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy. Te ostatnie są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Botoks ma działanie paraliżujące mięśnie, dzięki czemu skóra przestaje się marszczyć, a zmarszczki nie pogłębiają się. Ponieważ tylko niewielkie partie skóry zostają unieruchomione, twarz nie wygląda nienaturalnie. Botoks powoduje krótkotrwałe podrażnienie i obrzęk skóry oraz siniak. Efekty zaczynają być widoczne po 3-4 dobach, a efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.

Botoks – skutki uboczne

Zabieg wstrzyknięcia botoksu przeprowadzony przez profesjonalistę ogranicza wystąpienie skutków ubocznych do minimum, ale jak każdy inny jest obarczony pewnym ryzykiem. W przypadku botoksu są to bóle głowy, nudności i objawy, które zwykle towarzyszą grypie.
Negatywne skutki uboczne botoksu mogą dotyczyć wyglądu twarzy. Wśród nich warto wspomnieć o:

  • zaczerwienieniu skóry twarzy,
  • osłabieniu mięśni twarzowych,
  • opadnięciu powieki,
  • rozszerzeniu działania botoksu o mięśnie znajdujące się obok miejsca wstrzyknięcia.
    Skutki uboczne zabiegu wstrzyknięcia botoksu mogą wynikać ze stosowania niektórych leków. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża i laktacja.
banner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *