Do góry

JA Piękna – Magazyn kosmetyczny

Alfabet witamin w kosmetykach. Jakie zastosowanie kosmetyczne mają witaminy?

Chyba nie istnieje kosmetyk, który nie zawierałby witamin. Każda z nich ma inne działanie, a w dodatku może występować z różnych postaciach i stężeniach. Jakie właściwości i zastosowanie kosmetyczne ma witamina A, B, C, E, F i K?

Witamina A ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Witamina A najczęściej występuje w postaci retinolu i pochodnych. Poprawia wygląd skóry, którą uelastycznia i odmładza. Dlaczego? Ponieważ wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym poprawia jędrność i elastyczność skóry oraz wygładza drobne zmarszczki. Ponadto neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, więc opóźnia procesy starzenia. Dodatkowo ma właściwości złuszczające, dzięki którym redukuje przebarwienia i odblokowuje pory. Witamina A przyspiesza proces keratynizacji naskórka, to znaczy stymuluje regenerację jego wierzchnich warstw, a tym samym powoduje pogrubienie naskórka.

Kosmetyki z witaminą A są przeznaczone do cery dojrzałej, trądzikowej, a także zmęczonej, szarej i zniszczonej intensywnym opalaniem. Witamina A uwrażliwia skórę na promienie UV, co sprzyja pojawieniu się przebarwień. Z tego powodu kosmetyki, które ją zawierają, należy stosować na noc albo jednocześnie z filtrami przeciwsłonecznymi. Ponadto kosmetyki z retinolem powinny mieć właściwości nawilżające, ponieważ on sam reguluje wydzielanie sebum, a co za tym idzie ‒ wysusza.

Witamina B ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Ze wszystkich witamin z grupy B na szczególną uwagę zasługuje witamina B5, czyli kwas pantotenowy i jego pochodna: d-pantenol. Witamina B5 stymuluje podziały komórkowe w naskórku, zapobiega powstawaniu zmarszczek, przyspiesza gojenie ran i łagodzi podrażnienia. Kosmetyki bogate w witaminę B5 poprawiają kondycję skóry suchej, to znaczy wygładzają ją i uelastyczniają. Z kolei włosy są lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, rozdwajaniem się końcówek i przedwczesnym siwieniem. Zarówno witamina B5, jak i jej pochodne mają jeszcze ten atut, że są stosunkowo trwałe i dość łatwo wchłaniane przez naskórek.

Witamina C ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Witamina C ma zdolność do neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Z kolei w głębszych warstwach skóry pobudza syntezę kolagenu i elastyny oraz poprawia mikrocyrkulację, ponieważ uelastycznia ściany naczynek włosowatych. Na naskórek witamina C działa złuszczająco, a na piegi i przebarwienia – rozjaśniająco. Kosmetyki z witaminą C są świetnym wyborem dla cery dojrzałej, zmęczonej lub zwiotczałej, bo ujędrniają. Ponadto wspierają leczenie trądziku.

Witamina E ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Witamina E ma na celu neutralizowanie wolnych rodników, a co za tym idzie – chroni przed utlenieniem i zniszczeniem lipidów naskórka oraz włókien kolagenowych i elastynowych skóry. Ponadto pobudza i odżywia skórę oraz poprawia jej ukrwienie, a także zwiększa elastyczność tkanki łącznej. Wygładza, ujędrnia i nawilża skórę, dzięki czemu opóźnia procesy jej starzenia. Co więcej, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe oraz zdolność do wychwytywania i wiązania wolnych rodników powstających na skutek promieniowania UV.

Witamina E jest dodawana do wielu kosmetyków, które są przeznaczone dla osób w każdym wieku i mają różne rodzaje skóry. Mowa między innymi o kremach, balsamach, mleczkach, szminkach, preparatach do pielęgnacji paznokci i kosmetykach do opalania. Należy pamiętać, że działanie witaminy E zależy od jej stężenia:

  • w stężeniu do 1,5% jedynie pełni funkcję ochronną, głównie wobec nienasyconych kwasów tłuszczowych w kremie lub balsamie;
  • w stężeniu 1,5-3% wykazuje swoje najważniejsze właściwości;
  • w stężeniu do 5% zapewnia ochronę przeciwsłoneczną.

Witamina F ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Witamina F to mieszanina niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i arachidonowego. Wszystkie są bardzo dobrze przyswajalne oraz odbudowują płaszcz lipidowy naskórka i regulują jego fizjologiczne funkcje ochronne. Witamina F w kosmetykach ułatwia przyswajanie innych zawartych w nich witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Ponadto przyspiesza regenerację tkanki skórnej i przywraca równowagę kwasowo-wodnolipidową skóry, której nadaje pożądane kwaśne pH (poniżej 5,5). Witamina F zapewnia skórze prawidłowe nawilżenie oraz ma działanie natłuszczające i odżywcze.

Witamina F jest ważnym składnikiem kremów i balsamów przeznaczonych do skóry suchej, ponieważ poprawia jej kondycję i nadaje elastyczność. Ponadto jest dodawana do szamponów i odżywek do włosów suchych i zniszczonych zabiegami. Występuje w zmywaczach i lakierach do paznokci, ponieważ odżywia płytkę paznokciową. Znajduje się w kosmetykach dla dzieci, mydłach w płynie i płynach do kąpieli.

Witamina K ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Witamina K słynie ze swoich właściwości przeciwkrwotocznych, dzięki którym wpływa na prawidłową krzepliwość krwi. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwobrzękowo i zapobiega powstawaniu siniaków. Rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia po opalaniu. Witamina K jest bardzo ważnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C i E.

banner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *